Janáčkův máj

Moravskoslezský


Renesanční bílovecký zámek se o víkendu otevře veřejnosti

 

V sobotu 27. dubna ve 14 hodin bude slavnostně zahájena již osmá turistická sezóna v bíloveckém zámku Sedlnitzkých z Choltic. Návštěvníci se mohou těšit na nově zpřístupněný velký lovecký salónek a otevřeny budou také všechny šlechtické pokoje na prohlídkové trase.

 

Pokoje šlechticů byly v zimních měsících doplněny o zbrusu nový inventář jako jsou kopie obrazů a fotografie majitelů zámku z hraběcího rodu Sedlnitzkých z Choltic a jim příbuzných rodin, které měly k bíloveckém zámku blízko,“ přibližuje novinky v tomto nádherném renesančním zámku ze 16. století jeho kastelán Eduard Valeš a pokračuje: „A na sobotní otevření zámku máme připravený samozřejmě i bohatý doprovodný program. Po 14 hodině vystoupí skupina historického šermu Dragers z Olomouce a lákadlem pro návštěvníky budou jistě i kostýmované prohlídky zámku na téma ´Panská služba, těžká služba´, které připravujeme ve spolupráci z ochotnickým divadelním souborem Odřivous z Bílovce. V den zahájení zámecké sezony se uskuteční také vernisáž obrazů světoznámé malířky Rosany De Montfort a zahájíme rovněž unikátní výstavu odznáčků a vlaječek nadšeného sběratele Jindřicha Petroše.“

 

Kromě již zmíněných novinek si návštěvníci mohou prohlédnout zámeckou kapli sv. Hyacinta s náhrobky majitelů zámku nebo muzeum rodiny Sedlnitzkých z Choltic s apartmánem poslední šlechtické majitelky zámku hraběnky Hermíny Balbíny Sedlnitzké z Choltic. Součástí prohlídkové trasy je také expozice Lov a myslivost. Již dva roky je pro veřejnost zpřístupněny také venkovní prostory za muzeem, které slouží občanům města i návštěvníkům zámku k příjemné relaxaci a odpočinku.

 

Trojkřídlý bílovecký zámek vytvářející dominantu města prochází již několik let postupnou rekonstrukcí. V uplynulých letech se opravilo nádvoří, budova získala novou fasádu, okna a nové expozice budou v blízké době i v rekonstruovaném suterénu. Přes zimu byly vyřezány nefunkční radiátory a první patro zámku bude již brzo krášlit nová malba. „Letos plánujeme také obnovu vřetenového schodiště uvnitř budovy, opravu některých kamenných portálů a vnitřních prostor zámku tak, abychom postupně mohli otevřít další části pro veřejnost,“ popisuje nejbližší plány týkající se zámku starostka Bílovce Renata Mikolašová a dodává, že nemalou investicí bude také plánovaná oprava městských schodů od vlakového a autobusového nádraží k zámku. „Chceme tuto turistickou trasu co nejvíce zpřístupnit, a to nejen tím, že rozšíříme expozice, ale i tím, že se sem lidé pohodlně dostanou. Schody by měly být opraveny ještě v letošním roce.“

 

Renesanční zámek Sedlnitzkých z Choltic bude otevřen o sobotách a nedělích od 11 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. A to až do 27. října, kdy bude turistická sezona ukončena. „Kromě nejrůznějších pravidelných kulturních akcí pro širokou veřejnost chystáme i červnovou oslavu Dne města. Ve spolupráci s divadelníky ze souboru Odřivous připravujeme například kostýmové prohlídky na tak trochu pohádkové téma a bude toho samozřejmě víc, ale nechci předbíhat. Další velkou akcí pak bude tradiční zámecký divadelní festival O FOUS, který zahájí v polovině září ochotníci z Nového Jičína. Prostory zámku však nabízejí mnohé aktivity i jiným subjektům, které jsou veřejností vítány. Jsme rádi, že bílovecký zámek zkrátka žije,“ dodává pan Valeš.

 

 


Kdy

27.04.2019 14:00

Kde

Bílovec

Kontakt

Kuratorium zámku Bílovec o.s.

Eduard Valeš


Otevírací doba

Květ.-Čer. So a ne od 11 do 16
Poslední prohlídka začíná v 15 hodin
tel: 722 132 315

eduard.vales@bilovec.cz


Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz