Janáčkův máj

Moravskoslezský


Masopustní veselí i rej masek v Bílovci!

 

Už zítra, 5. března, se občané Bílovce i okolních obcí mohou těšit na masopustní veselí s jarmarkem a nepostradatelným průvodem účastníků v tradičních maskách v doprovodu dechového souboru Rozmarýnka a harmonikáře. Za podpory města Bílovce akci letos pořádají DDM Bílovec, ochotníci divadelního sdružení Odřivous a ZUŠ Bílovec. Připojí se i děti z bíloveckých škol a všichni lidé, kteří jsou ochotni jít tak trochu s kůži na trh a dělat si sami ze sebe legraci.

 

Na jarmarku s nejrůznějšími taškařicemi, vystoupeními, soutěžemi, který bude od 15 hodin na zámeckém nádvoří, nebudou chybět stánky se zabijačkovými pochutinami a krajovými specialitami, koláči, horkým punčem, čajem a dalšími dobrotami. Bohatý program zde čeká také na děti. Pro ty jsou připraveny soutěže, kreativní dílničky i oblíbené malování na obličej.

 

V 16 hodin pak rej masek za hudebního doprovodu dechového souboru Rozmarýnka a harmonikáře vyjde z nádvoří zámku a půjde postranní ulicí směrem k bíloveckému náměstí, které celé obejde. Mezi maskami se objeví i opravdu originální kousky vytvořené dětmi z výtvarného oboru ZUŠ Bílovce jako například pan Kreveta, šílený kloboučník, masopustní labuť a další! Před městskou knihovnou pak celá akce vyvrcholí vystoupením ochotníků z divadelního sdružení Odřivous, kteří zde pochovají basu. „Připomínka masopustního průvodu se u nás ve městě obnovila před několika lety, kdy nadšení, aktivita a spolupráce laskavých lidí byly hlavními aktéry. Smyslem bylo si připomenout, že lidský život v sobě střídá dny ticha, dny veselí a dny rozjímání. Dnes se pomalu zapomíná, že celý rok má svou dynamiku a v duchu moderní doby se nám mnohdy týdny a měsíce slévají,“ reagovala Renata Mikolašová, starostka města Bílovec, která se masopustního veselí i průvodu osobně zúčastní.

 

,,Masopust v Bílovci nemá historickou tradici, i když na tradici jako takové je postaven. Sama jsem aktivním účastníkem, vystupuji v masce. Snažíme se pobavit, zaujmout, vtáhnout lidi, kteří se nás přišli třeba jen podívat. Osobně tuto veselici považuji za konec radovánek a plesů, po kterých vstupujeme do doby postní, do doby ticha," podotýká Martina Krejčí, jedna z iniciátorek jmenovaného veselí a dodává, že často i lidé, kteří sem přijdou jen jako diváci, se během taškařic a samotného veselí přidají k davu. 

 

Podle tradic masopustním veselím vstupujeme do čtyřicetidenní doby postní, kdy bychom měli být střídmí nejen v jídle, ale také ve všem, co je v našem životě postradatelné, zbytečné a překážející. Je to doba, kdy bychom se měli zastavit, zaposlouchat, zklidnit se a nalézt nejen sami sebe, ale i být zároveň v kontaktu s těmi, kdo to potřebují. Je to čas kdy se připravujeme na největší křesťanské svátky – Velikonoce.

Všichni jste do Bílovce srdečně zváni!

 


Kdy

05.03.2019 15:00

Kde

Bílovec

Kontakt

731 181 220


Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz