Janáčkův máj

Moravskoslezský


Bílovec uvádí vlastní muzikál Eulálie!

 

Již tento čtvrtek 20. února vystoupí na divadelních prknech Domu kultury Bílovec okolo padesáti malých i větších zpěváků, herců, tanečníků, akrobatů a hudebníků. Děti z místní ZUŠ, ale i základních a středních škol představí divákům jedinečný muzikál Eulálie, jehož scénář připravila na motivy své vlastní knihy bílovecká spisovatelka Zuzana Pospíšilová a aranžmá pro orchestr vytvořil autor hudby, který je rovněž z Bílovce, Vladimír Veselý.

 

Celkem se do této velké akce zapojilo přes sedmdesát dětí i dospělých, které všechny spojila režisérka Lenka Švorcová, učitelka zpěvu v ZUŠ Bílovec, učitelka hudební výchovy v ZŠ Komenského v Bílovci a externí pedagožka DDM Bílovec, kde vede hudebně-dramatický kroužek. „My jsme před dvěma lety nacvičili muzikál Sněhurka, který měl velký úspěch, a tak jsme se rozhodli, že bychom se pustili do dalšího muzikálu,“ popisuje začátky projektu režisérka a pokračuje: Hlavním iniciátorem byla Alena Kuchařová ekonomka ze ZUŠ Bílovec, která oslovila místní spisovatelku Zuzanu Pospíšilovou. Společně jsme pak oslovili místního hudebníka, zapojili učitele i žáky ZUŠ i základních a středních škol v Bílovci. Paní Kuchařová si vzala na starost organizační a ekonomickou stránku projektu, koordinaci všech zúčastněných, dělala asistentku režie a pomáhala doslova se vším.“

 

 

Úkol pro spisovatelku Zuzanu Pospíšilovou zněl jasně: příběh musí mít dostatečné množství postav a odehrávat se v jednom prostředí, aby se nemusela během představení měnit scéna a kulisy. „Samotné zveršování knižního děje nebylo tak náročné, ale následně bylo potřeba texty měnit a upravovat tak, aby vyhovovaly potřebám práce s dětmi. Musely se vypustit dialogy, protože střídavý zpěv více postav by byl pro malé zpěváky těžký. Rozhovory se nahradily delšími ucelenými písněmi. Některé pasáže jsem musela zcela vyškrtnout, jelikož už by pro ně nebyli vhodní herci a zpěváci. Každá postava byla doslova ušita na míru konkrétnímu dítěti a jeho schopnostem,“ vysvětluje náročnost vzniku scénáře muzikálu jeho autorka. Hotové texty pak putovaly ke skladateli Vladimíru Veselému, který vytvořil vlastní hudbu, a ještě připravil aranžmá pro dětský orchestr, opět s ohledem na jejich schopnosti a znalosti, což nebylo vůbec jednoduché.

 

Zhruba půl roku probíhaly přípravy a od září se do práce na muzikálu zapojilo s nadšením mnoho pedagogů i dětí. Ve výtvarném oboru ZUŠ v Bílovci vytvářeli pod vedením výtvarnice Cilky Černochové kulisy a rekvizity. V hudebním oboru nacvičovali hudbu jednotlivých písní na hudební nástroje. Nejprve jednotlivě a potom společně v orchestru. A v DDM v Bílovci se ujali dramatizace a nacvičování zpěvu muzikálových písní. „Zapojili se všichni učitelé ZUŠ, kteří si sami vybrali děti do orchestru i malé zpěváky. Stejně tak jsme zapojili všechny děti z hudebně-dramatického kroužku a zároveň jsme muzikál obohatili o tanečníky i akrobaty, diváci uvidí baletku, ale i malé rapery. Musím říct, že jsem zcela nadšena a zároveň udivena, kolik umělců a šikovných lidí toto malé sedm a půltisícové město má,“ doplňuje režisérka Lenka Švorcová.

 

Líbí se mi, jak všichni spojili své síly k tomu, aby vznikl tento nádherný muzikál Eulálie. Moc si vážím nasazení všech zúčastněných, své role brali zodpovědně, a to je základní předpoklad budoucího úspěchu. Je to neskutečně velký projekt a moc se těším na premiéru,“ hlásí Renata Mikolašová starostka města Bílovec, které muzikál finančně podpořilo.

 

Organizační tým však dotáhl vše k naprosté dokonalosti a vymyslel pro účastníky i nádhernou odměnu – knihu, v níž je nejen text muzikálu, ale i noty, a hlavně fotografie dětí v kostýmech a pózách přesně podle obrázků v knize o Eulálii tak, jak je namalovala Markéta Vydrová. Knihu ve spolupráci s paní Zuzanou Pospíšilovou vydalo nakladatelství Grada. A kromě muzikálu Eulálie zde je také již zmíněný muzikál Sněhurka a také nově připravený muzikál Lumpíček a Rošťanda. „Na začátku jsme vůbec netušili, jak vše dopadne a dnes jsme neskutečně nadšeni tím, že se nám díky mnoha bíloveckým umělcům podařilo vytvořit čistě regionální dílo, které však bude mít díky právě vydané knize regionální přesah a bude inspirovat k nacvičení muzikálu školy po celé republice,“ dodává režisérka Lenka Švorcová.

 

Na muzikálu, který bude mít premiéru ve čtvrtek 20. února v 18 hodin v Domě kultury v Bílovci, se podílela ZUŠ Bílovec, Spolek přátel ZUŠ Bílovec, Dům dětí a mládeže Bílovec a město Bílovec. Druhé představení se uskuteční o týden později, 25. února v 18 hodin. V pátek 21. a 26. února dopoledne se pak uskuteční představení pro základní i mateřské školy.

 

*********

O čem Eulálie je?

Děj celého příběhu se odehrává v pohádkovém lese. Jindy poklidnou atmosféru naruší podivnosti, které se začnou dít vždy za doprovodu zlověstného smíchu. Hejkalovi napuchne nos a dostane rýmu. Voda z vodníkovy tůňky začne stoupat vzhůru k nebi, až se vysuší. Vodník bez vody být nemůže, a tak se vydá za Hejkalem, který si ví se vším rady. Ani on ale nic nevěděl. Jedno však bylo naprosto jisté. Za tím určitě vězí kouzla a čáry. Jediná čarodějnice v pohádkovém lese je stará Zevlína. Ta je sice laskavá a všem pomáhá, ale pro jistotu bylo potřeba ji navštívit. Teprve tam se zjistí, že Zevlínina kniha kouzel zmizela, a proto čarodějnice Zevlína s vodníkem Stavidlem a Hejkalem nasednou na koště a letí vypátrat, kdo v jejich lese páchá takové škody. Nakonec zjistí, že je to mladá rozverná Čarodějnice Eulálie z vedlejšího lesa. Dopadnout ji není rozhodně snadné, když má knihu kouzel, a tak ji nalákají do chaloupky čarodějnice Zevlíny, která pro ni tajně připraví kouzlo dobroty a lásky. Když ho Eulálie ochutná, úplně se promění. Je jí líto, co všechno způsobila, a bude se to snažit odčinit. Čertovi vrátí rohy, víle prodlouží nohu, kterou jí dříve zkrátila, vodníkovi obnoví jeho tůňku, Hejkalovi odčaruje rýmu a pomůže i mnoha ostatním pohádkovým bytostem. Stará čarodějnice to všechno zpovzdálí s úsměvem pozoruje. Je ráda, že se Euláie napravila a předá jí nejen výuční list, ale i svou knihu kouzel.

 

 

 


Kdy

20.02.2020 18:00

Kde

Dům kultury Bílovec

Kontakt

+420731181220


Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz