Janáčkův máj

Moravskoslezský


Z Česka mizí aleje. Obce v Moravskoslezském kraji proto vysazují desítky nových listnáčů

Naposledy upraveno: 29.10.2013 14:58
ruku k dílu přiložil i starosta Bolatic

Moravskoslezské obce Bolatice, Šilheřovice a Dolní Lutyně vysadí nové aleje s celkem 115 stromy – i takto oslaví nedávný Den stromů, který letos připadl na neděli 20. října. Granty na výsadbu nových nebo obnovu historických alejí a stromořadí poskytla Nadace ČEZ pod odborným dohledem botanika Václava Větvičky. Do sázení se zapojují
i místní občané, kteří tak alespoň částečně pomáhají napravit nedávnou vlnu masivního kácení alejí, kdy podél silnic nižších tříd zmizelo více než 120 000 stromů.

 

Obce v Moravskoslezském kraji vysadí díky Nadaci ČEZ 115 stromů různých druhů v hodnotě přes 580 tisíc korun (580 394 Kč). Zatímco v Bolaticích vznikne dubová alej, v Šilheřovicích vysadí český národní symbol lípu srdčitou a v Dolní Lutyni obnoví bukové stromořadí. Letošní sázení alejí navazuje na podporu výsadby stromů z roku 2011, kdy města a obce obnovily či nově vysadily 46 stromořadí. „Podpora výsadby alejí má neuvěřitelný ohlas. Hlásí se nám desítky obcí a měst s nápady na obnovu alejí v místech, kde dříve historicky existovaly, ale postupně bohužel vymizely,“ řekla Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady
a ředitelka Nadace ČEZ.

 

První sázení v Moravskoslezském kraji proběhlo ve čtvrtek 24. října v obci Bolatice a podíleli se na něm sami obyvatelé. Alej z dubů letních vysázená na pomezí parkoviště a nově vybudovaného suchého protipovodňového poldru, se stane příjemným místem k setkávání obyvatel obce a trávení volného času. Významně navíc zkrášlí krajinu, protože dosud tady byla jen volná travnatá plocha bez další zeleně. Další dvě obce plánují své aleje vysazovat v příštích dvou týdnech. V Šilheřovicích obnoví historickou alej s lipami srdčitými, čímž zároveň vytvoří přirozený biotop chráněného brouka páchníka hnědého, který se v této lokalitě vyskytuje. V Dolní Lutyni zase obnoví bukové stromořadí podél bývalé tramvajové trati.

 

Vzhledem k alarmujícímu úbytku tradičních stromořadí se v letošním roce začalo ochraně veřejné zeleně více věnovat i Ministerstvo životního prostředí ČR a vyhláškou platnou od poloviny července zpřísnilo podmínky pro kácení alejí. Ty totiž vedle své estetické funkce přispívají ke snížení prašnosti a hlukové zátěže, pohlcují oxid uhličitý a díky přirozenému stínu poskytují lidem úlevu při vysokých vedrech. „Blahodárný vliv stromů si asi každý uvědomuje. Méně už se ale ví, jak velký jejich přínos skutečně je. Například takový průměrně vzrostlý strom vyprodukuje během jediného dne množství kyslíku potřebné až pro deset lidí,“ uvedl botanik Václav Větvička.

 

 

 

 

 

Svých alejí se po celé republice dočká celkem 22 obcí, z toho 12 na Vysočině, po třech v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, dvě ve středních Čechách a po jedné v Ústeckém a Jihočeském kraji. Nadace ČEZ podpořila výsadbu těchto alejí částkou téměř 3 miliony korun, z toho v Moravskoslezském kraji částkou přes 1,7 milionu korun (1 701 690 Kč).

 

    

 


 

Seznam podpořených projektů

 

Město

Projekt

Dotace

Obec Šilheřovice

Obnova historické aleje - dosazení dalších 48 ks lip srdčitých a vytvoření přirozeného biotopu chráněného páchníka hnědého, který se v této lokalitě vyskytuje.

182 400 Kč

Obec Bolatice

Výsadba dubové aleje na pomezí parkoviště a nově vybudovaného suchého protipovodňového poldru. Alej bude plnit příznivou krajinotvornou, protiemisní, izolační a estetickou funkci.

199 994 Kč

Obec Dolní Lutyně

Obnova stromořadí podél bývalé tramvajové trati. Vysázeno bude 48 ks buku lesního o obvodu 12 cm.

198 000 Kč

 

 

 

 

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Více informací na www.nadacecez.cz

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz