Janáčkův máj

Moravskoslezský


Již třetím rokem vrací úspěšně Dům pod svahem v Havířově bývalé alkoholiky a gamblery do společnosti!

Naposledy upraveno: 29.08.2012 12:56
Jeden z prvních absolventů

 Havířov 29. srpna 2012

Kdo nemá vlastní zkušenost, jen stěží si dovede představit, jaké to je, když vás závislost provází stále, na každém kroku. I když máte pocit, že už jste ze všeho venku…Jak zvládnout bludný kruh závislosti, léčení, zničených rodinných vztahů, provizorního bydlení, opětné závislosti? Pomoc lidem závislým na alkoholu a gamblingu nabízí havířovské středisko Armády spásy – Dům pod svahem – které v pátek 31. srpna oslaví tři roky své činnosti. Za tu dobu úspěšně zvládlo 18-měsíční resocializační program 10 absolventů, kteří se osamostatnili a abstinují.

V roce 2O11 nejčastěji o tuto službu žádali muži ve věku 50 až 59 let (44 procent) závislí na alkoholu (84 procent). Kromě psychiatrických léčeben přicházeli z  azylových domů, nocleháren a také z ulice. Většinou šlo o občany Moravskoslezského kraje (78 procent) viz příloha.

Služba následné péče navazuje na pobyt v Psychiatrické léčebně, poskytuje dočasně domov lidem, kteří o něj přišli a podporuje je v rozhodnutí trvale abstinovat, obnovit rodinné vztahy a žít plnohodnotný život. Konkrétně se zaměřuje na individuální, skupinovou práci, pracovní a volnočasové aktivity. Celý program trvá 18 měsíců, uživatelé mají k dispozici socioterapeuta, pečovatele, duchovního a psychoterapeuta. Tímto holistickým přístupem můžeme zasáhnout celou osobnost člověka. Výsledky ukazují, že tento přístup je úspěšný.

Vedoucí střediska Tomáš Kolondra dodává: „Z našich každodenních zkušeností vidíme, že změna je možná i u tak komplikované cílové skupiny. Samozřejmě jsou klienti, kteří program nezvládnou. Ale ti, u kterých vidíme napravené rodinné vztahy, motivaci být opět platným členem lidské společnosti a odhodlání k trvalé abstinenci, nás utvrzují v přesvědčení, že naše úsilí stojí za to. A máme radost i z toho, že v současné době se k úspěšnému dokončení Programu a odchodu ze zařízení připravují další dva klienti.“

Program Domu pod svahem byl v posledním roce rozšířen o poslední krok k osamostatnění – bydlení v tréninkových bytech. Tyto byty má Armáda spásy pronajaty od společnosti RPG a absolventi programu jsou zde ubytováni podmíněně na dobu dvou let. Je-li zařazení do společnosti úspěšné, přechází smlouva přímo na ně.

Aktuální vizí pracovního týmu je rozšíření o cílovou skupinu ženy. Podle statistik a také vyjádření odborných lékařů se totiž zvyšuje počet žen závislých na alkoholu, přičemž pro ně zcela chybí následná péče. Realizace této vize závisí na eventuálním schválení podaného projektu v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Příběh psaný absolventem Programu následné péče v Domě pod svahem:

Můj život začínal jako u každého základní školou, pak následovalo vyučení se v oboru zámečník. Poté jsem se oženil. Následovaly děti v podobě tří dcer. Pracoval jsem, opravil rodinný domek a měl zámečnickou dílnu. V těchto dobách jsem požíval alkohol jen při příležitostí různých oslav. Zaměstnání a práce na živnost přinesla do mého života napětí, které jsem řešil alkoholem. Po radě lékařky jsem se rozhodl pro léčbu alkoholu v Psychiatrické léčebně v Opavě. Po absolvování tří měsíců jsem nastoupil do práce a na vzdory tomu, že tam byl alkohol denně, jsem dokázal abstinovat téměř rok. Pak jsem však do toho znovu spadl a požádal o druhou léčbu v Opavě. V rodině to však ani potom moc neklapalo a do toho začaly zdravotní problémy a znovu alkohol. Následoval rozvod, zůstal jsem sám, jídlo šlo stranou a k životu stačilo jen pivo. Byl jsem nalezen v kritickém stavu bývalou manželkou a dcerou, které mi přivolaly pomoc a odvoz do nemocnice, kde mi moc naděje nedávali. Po měsíci, kdy jsem byl ochrnutý na nohy, jsem se začal učit chodit o berlích. Za to vše musím poděkovat jak bývalé manželce, tak dcerám, které mi pomohly vyřídit následnou péči v Domě pod svahem, kde začala další epocha mého života.

 Myšlenky byly někdy různé, připustit je k alkoholu by byl ten poslední krok do černé díry. Získat si důvěru zpět je velmi těžké a vím, že nemusí být někdy přijata i od těch nejbližších. Já osobně si nedovedu představit můj další život bez absolvování Programu následné péče v Havířově. V současnosti jsem v blízkém kontaktu s dcerami i bývalou manželkou. Mám garsonku, auto, důchod a kamarády, kteří mi pomáhají jít na cestě bez závislosti.


Kontakt pro média:

Dům pod svahem

Mgr. Tomáš Kolondra

Pod Svahem 1

736 01 Havířov

M: 731 411 077

E: vedouci_snphavirov@armadaspasy.cz

 

Mgr. Pavla Vopeláková, tajemnice národního velitele a tisková mluvčí

Armády spásy České republiky

E: ustredi@armadaspasy.cz

M.: + 420 737 215 409

Web: www.armadaspasy.cz

 

O Armádě spásy:

Armáda spásy byla založena roku 1865 Williamem Boothem. V současné době tato křesťanská organizace působí ve 125  zemích světa. V Československu zahájila Armáda spásy práci v roce 1919, ale v roce 1950 byla její činnost komunistickým režimem násilně ukončena. K obnovení práce došlo v roce 1990, kdy se Armáda spásy v ČR zaregistrovala jako občanské sdružení. V současné době působí v Praze, Brně, Ostravě, Havířově, Karlových Varech, Krnově, Opavě, Přerově a Šumperku.

Cílem Armády spásy v ČR je fyzická, sociální, morální a duchovní podpora lidí všech věkových kategorií, a to na křesťanských principech. Cílovou skupinou Armády spásy jsou všichni ti, kteří se ocitli v obtížné životní situaci, ale také ti, kteří hledají jakoukoliv duchovní pomoc či oporu. Armáda spásy provozuje sociální zařízení a komunitní centra, ve kterých poskytuje více než 50 druhů sociálních služeb. Každý den jejich služeb využívá více než tisíc znevýhodněných osob.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz