Janáčkův máj

Moravskoslezský


Jak chránit přírodu a umět s ní žít se učí děti již v mateřské škole

 

V mateřské škole Adamusova a Klegova v Ostravě-Hrabůvce jde právě teď do finále obrovský projekt s názvem Ekoateliér, který zde běží již od června loňského roku, jeho ukončení je plánováno tento měsíc – červen 2012. „Cílem tohoto projektu, na jehož realizaci jsme získali nadační příspěvek od nadace OKD ve výši 152 tis. Kč, je postupně vytvořit na školní zahradě takové podmínky, abychom děti mohli zapojit do nejrůznějších ekologických akcí. Samozřejmě vše formou her a zábavy, aby je vše bavilo a už od malička získaly správný vztah k přírodě a naučily se jí chránit,“ vysvětluje ředitelka MŠ Adamusova Jana Švédová. V mateřské škole tak již v době loňských letních prázdnin proběhl celkový úklid zahrady, byly zlikvidovány stávající kovové herní prvky, které již byly velmi zastaralé a ve spolupráci s majetkovou správou ÚMOb Ostrava-Jih byl odvezen veškerý odpad. Podařilo se také obnovit terasový záhonek a na zahradě doslova vyrostly nádherné dřevěné  herní domečky pro děti. „Počátkem školního roku jsme vytvořili ekotým, nakoupili zahradní nářadí, pořídili kompostér a zřídili jsme informační ekocentrum, kde mají učitelky potřebné knihy, metodické materiály a pracovní listy pro děti,“ popisuje jednotlivé kroky vedoucí ke vzniku Ekoateliéru paní ředitelka a pokračuje: „Od září již tedy společně s dětmi sami recyklujeme kompostováním biologický odpad, hrajeme nejrůznější eko hry, experimentujeme na zahradě, pozorujeme rostliny a tvoříme s z nich nejrůznější výtvarná díla, učíme se také o ptácích a jiných zvířatech, která můžeme potkat nejen u nás na zahradě. Před zimou jsme vyrobili také ekokrmítka a napajedla z pet lahví pro ptáčky a celou zimu se s dětmi o ně staráme a dbáme na to, aby k nám létali a ťukali na okna. Dokonce si sami vyrábíme semínkové koule.“ Do ekologických aktivit mateřská škola aktivně zapojila také rodiče, kteří se již na podzim účastnili první ekodílny, kde společně s dětmi vytvářeli nejrůznější výtvarná díla z odpadových materiálů. „Na jaře jsme společně s dětmi vysazovali bylinkové záhony a ve třídách přesazovali a vysazovali nové kytičky, o něž děti pečují. Kromě pěstitelských prací a vzniku biodiversitní louky proběhl u nás i  Den země, kdy jsme společně s rodiči a Střediskem přírodovědců uspořádali velký jarní úklid zahrady a podnikli jsme i další ekodílnu, bylinkové čarování a další krásné akce, které jsme mohli pořádat jen díky nadaci OKD,“ dodává na závěr Jana Švédová.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz