Janáčkův máj

Moravskoslezský


Adam Blažek, nevidomý student kvinty Biskupského gymnázia v Ostravě, hrál 22. února 2012 skladby Glenna Millera a George Gershwina s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Nevidomý klavírista Adam Blažek

Několik dní po jeho sukcesu jsem jej požádal o krátký rozhovor.

Adame, ve čtvrtek byl tvůj velký den, můžeš nám popsat, jak se to přihodí, že šestnáctiletý kluk hraje s filharmonií?

Má paní učitelka klavíru mě přihlásila do konkurzu, který vyhlásila Janáčkova filharmonie s tím, že využijeme příležitosti a zkusíme to. No a já prošel.

Jak to pak bylo s volbou skladeb, musel ses přizpůsobit filharmonii nebo ona tobě?

Skladby vybrala má paní učitelka Jekatěrina Garbowa tak, aby mi seděly. Mnohem náročnější však bylo sehnat ke skladbám partitury. Za tímto účelem oslovila svého známého, dirigenta volgogradského divadla, který ji partitury všech tří skladeb pro mé vystoupení poslal.

Můžeš nám popsat, jak se skladby učíš hrát?

Nějdříve pro mne skladby přepsal  pan Mikuláš Ďurko do Braillova notopisu, následně jsem se pak skladbu učil po čtyřech, osmi taktech pro pravou ruku, pak totéž pro levou ruku a nakonec jsem nacvičoval souhru. Millerova skladba má 5 minut a já se ji učil půl roku.  Mé tři skladby pak trvaly asi 10 minut.

Jaké jsou tvé další hudební cíle? Kterou skladbu cvičíš nyní? Chtěl by ses hudbě věnovat profesionálně?

Moc rád bych se naučil Chopinovu Polonézu A Dur, která je opravdu nádherná. Hudba je můj obrovský koníček, nebo spíš kůň, ale profesionálně se jí věnovat nechci, ke svému povolání bych rád využil znalosti cizích jazyků.

 

Adame, děkuji ti za rozhovor a přeji mnoho úspěchů jak v hudbě, tak ve studiu a hlavně v životě!

Pavel Stuchlý


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz