Janáčkův máj

Moravskoslezský


Marie Rottrová zazpívala rodnému Hrušovu

– vysokoškolský vyučující, Ostravská univerzita v Ostravě, předsedkyně Společnosti pro památkovou obnovu hrušovského kostela
Naposledy upraveno: 18.06.2012 20:51

V neděli 17. 6. od 16.00 čekala hrušovský kostel významná událost - zazpívat a podpořit získávání financí na jeho další opravy přijela paní Marie Rottrová, která nedaleko kostela prožila své dětství. Před samotným vystoupením paní Rottrové, která zazpívala jen v doprovodu klavíru, zazpívaly děti ze sboru Muzika ze ZŠ J. Valčíka z Ostravy -Poruby a hudecká muzika Vrubleci ze ZUŠ E. Runda ze Slezské Ostravy. Poslechnout si výjimečný komorní koncert, který byl benefiční, přišlo asi 250 lidí, kostel byl tedy zcela zaplněn. Kostelem zněly známé písně, jako např.: Ten vůz už jel, Štěstí, Řeka lásky, Máma, Měli jsme se poznat dřív, Lásko a mnohé další. Atmosféra byla nejen velice příjemná, ale také pohnutá - nechyběly slzy v očích mnohých posluchačů a ani v očích paní Marie Rottrové.
Koncert tedy "dopadl" výborně. Co však bolí, je neúčast nejen představitelů obvodu Slezská Ostrava (jako kdyby je novogotická kulturní památka, kterou se v posledních letech daří zachránit, vůbec nezajímala a byla mimo oblast jejich jakékoliv přízně a podpory), ale také neúčast některých jinak mecenášů ostravské kultury, kteří byli pozváni jako čestní hosté, na pozvánku však ani neodpověděli, natož aby přišli.
Zachraňovat kostel, který byl v době povodní více než 3,5 m pod vodou a který je vzácný nejen ojedinělou konstrukcí cihlové věže, ale také vitrážovými okny a varhanami, a který byl postaven podle skici ve své době světově proslulého vídeňského architekta H. von Ferstela, patrně není natolik lukrativní a přínosné. A proč vlastně zachraňovat kulturní dědictví a dílo našich předků? K čemu to... dnes se to již nenosí a žádný zisk z toho nekouká.
O to větší poděkování patří paní Marii Rottrové, která zazpívala zcela bez nároku na honorář a také jejímu doprovodnému klavíristovi panu Freundovi, který přijel až z Tábora (rovněž bez nároku na honorář).
Děkujeme také všem, kteří přišli a podpořili nás tak v dalších opravách kostela sv. Františka a Viktora, který je od r. 2010 kulturní památkou a naší pozornost a péči si bezesporu zaslouží.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz