Janáčkův máj

Moravskoslezský


Ostrava uvádí jediný festival současné opery v ČR

Ostravské centrum nové hudby & Národní divadlo moravskoslezské pořádají během čtyř dnů posledního červnového týdne festival NODO 2014, neboli Dny nové opery Ostrava, které nabídnou díla hudebního divadla od soudobých autorů. Jediný festival v České republice věnovaný nové opeře, na jehož uspořádání přispěla Nadace ČEZ částkou 250 tisíc korun, zavítá do Ostravy už podruhé, a navazuje tak na mimořádný úspěch z roku 2012, kdy se akce konala poprvé.

Festival NODO 2014 živě reaguje na světový trend v uvádění nové opery a zájem publika
o tento žánr. Důkazem je příliv návštěvníků z celé republiky i sousedních zemí. Zároveň poskytuje mladým skladatelům a interpretům jedinečnou příležitost představit v mezinárodním kontextu nová díla současnosti. „Nová opera ve světě táhne a my chceme, aby i Česká republika byla součástí obrody operního žánru,“ vysvětlila Kristýna Konczyna, manažerka kanceláře Ostravského centra nové hudby.

Ve dnech 25. – 28. června čeká na návštěvníky festivalu celkem pět večerních operních představení ve dvou operních domech a v multižánrovém centru Cooltour. Tři z nich vznikly na objednávku festivalu, proto půjde o světové premiéry. „Tři z uváděných oper jsou spjaty s českými skladateli, ačkoli dva z nich žijí dlouhá léta v Americe. Pokud jde o obsazení, přivítáme kromě Čechů také zpěváky z Německa, Maďarska, Spojených států a Koreje,“ doplnil Antonín Matzner.

Na organizaci festivalu Dny nové opery Ostrava přispěla Nadace ČEZ v rámci grantového řízení Podpora regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. Předkládané projekty se mohou týkat podpory dětí a mládeže, sportu, vzdělání, sociálních služeb nebo právě kultury. „Zájem lidí o kulturu, ať už tradiční žánry nebo nové směry, neupadá, spíše naopak. Rádi podporujeme podobné projekty, které přispívají ke kulturní vzdělanosti českých občanů,“ řekl Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ.

 

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Více informací na www.nadacecez.cz


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz