Janáčkův máj

Moravskoslezský


Strategie města? Nemůžeme žít jen kulturou

Když se podíváte do strategického plánu Rozvoje Ostravy v letech 2010-2015, měli byste získat představu, kam naše město směřuje a jak by mělo za tři roky vypadat. Plán obsahuje srovnání města v roce 2010 a vizi pro rok 2015.

Plán je velmi důležitý manažerský nástroj. Každý manažer ho má a drží se ho do té míry, jak to umožňují okolnosti. Pokud jsou nepříznivé, okamžitě musí umět reagovat a operativně měnit pořadí priorit.

Ve vedení magistrátu nejsou dle mého soudu dobří manažeři, protože nedokázali vyhodnotit, co je v období doznívající hospodářské krize důležité, a co méně.  Sami si odpovězte na otázku, jak byste stanovili pořadí závažnosti u následujících témat? Zdravotnictví, doprava, zaměstnanost a průmysl, věda a výzkum, životní prostředí, kultura a sport. Bez čeho se neobejdeme a co naopak nutně potřebujeme?

Investujeme prostředky do projektů, jako je Evropské město kultury 2015 a přitom máme nádraží, jehož okolní prostor zoufale potřebuje opravit. Vynakládají se peníze do nových kulturních projektů, ale nemáme kde parkovat. Nadáváme na smog, ale MHD zdarma si nemůžeme dovolit. Ostrava se chlubí unikátním koncertním prostorem – vítkovickým plynojemem, přitom město dotuje nemalými částkami ČEZ Arenu a Sarezu, které jsou samy o sobě velkokapacitní zařízení. Nemá to logiku.

Podobné je to v oblasti sportu. Věděli jste, že Ostrava má ve svém vlastnictví čtyři zastřešené ledové plochy? Tolik jich má už jen New York. Nejsou zdaleka využívané tak, jak by mohly, a město na jejich provoz musí přispívat. Prostředky se rozmělňují a drolí. Chybí koncepce. Potřebujeme služby zefektivňovat, co ušetříme, lidem vrátit jinou, opět potřebnou cestou. Jsou to přece jejich prostředky!

Jakkoli považuji kulturu a sport za důležité, troufám si říci, že na první místo by je zařadil málokdo. Uznejte sami, zda nepotřebujeme více rozvíjet průmyslové zóny, které nám dají práci, opravit centrum města a postavit nové parkovací domy než investovat do dalších sportovních zařízení, jako je vítkovický stadion, chystané fotbalové Bazaly, či do sanace kulturních domů, nebo  do chiméry kulturního klastru na Černé Louce. Takových zařízení pro kulturu je po otevření Dolní oblasti Vítkovic nadbytek.

Představte si rozpočet města jako svou vlastní peněženku, hned se na realitu podíváte jinak.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz