Janáčkův máj

Moravskoslezský


Vyhozené peníze za projekty Vítkovice a Svinov. Baník bude na Bazalech

Stadion Baníku zůstane na Bazalech, ale musí se kompletně přestavět. To není žádná novinka. Aktuální spíš bude otázka, jak se k rekonstrukci postaví město.

Po letech úvah o stěhování Baníku jsme se v návrzích řešení nevyhovujícího stadionu velkou oklikou dostali tam, kde jsme kdysi byli. Znovu na Bazaly. Jenže o sto milionů lehčí. Jak to?

Radní tehdejšímu majiteli klubu Peterovi uvěřili, že Bazaly jsou skutečně nerekonstruovatelné. A začali hledat novou cestu. Nabídli Baníku vítkovický stadion a nechali zpracovat dokumentaci pro jeho přestavbu, která by rovněž byla nutná. Teprve když byl nákladný projekt hotov, zjistilo se „překvapivě“, že fanoušci přesun klubu do Vítkovic nechtějí. Bouřili se proti tomu, aby Baník sídlil na druhé straně řeky Ostravice. Někdejší SK Slezská přece nemůže na Moravu a přesun by byl něco jako svatokrádež. Nezbývá, než si povzdychnout nad promarněným časem, úsilím i penězi města.

Nesmyslné utrácení však pokračovalo. Když nevyšly Vítkovice, hledali radní další varianty. Tentokrát ještě velkorysejší – proč nepostavit zcela nový stadion za jednu a půl miliardy korun? Poučeni předchozí zkušeností, že Slezsko je Slezsko, navrhli zástupci města postavit fotbalový chrám ve Svinově. Znovu se rozběhl byrokratický kolotoč, následovala složitá jednání s obyvateli Svinova a účastníky řízení. Nechaly se zpracovat projekty za 100 milionů korun! A výsledek? Žádný.

Na realizaci stavby nezbyly peníze a odsunula se na neurčito. Klub mezi tím změnil svého majitele a ten po auditu zjistil, že vůbec nebude potřeba stěhovat se z Bazalů. Rekonstrukce je možná a požádal město o pomoc. Kladu si proto otázku, kde to jsme, že si necháme věšet bulíky na nos a bez rozmyšlení utrácíme peníze, aniž bychom si ověřili fakta. Další, z koho se dělají hlupáci, jsou samotní fotbaloví fanoušci.

A možná nemusíme hledat pravdu nějak složitě. O Bazaly přestali mít developeři v době krize zájem a důvod stadion zrušit se rozplynul. Nebo jak jinak se dají lži o neopravitelném fotbalovém stánku vysvětlit?

Někdo by měl z takového průšvihu vyvodit zodpovědnost. Obávám se ale, že by musel mířit hodně vysoko.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz