Janáčkův máj

Moravskoslezský


Gymnázium v Bílovci se vrací k tradici proslulých matematických tříd

 Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci, které proslavila specializace na matematiku, se vrací k této tradici a v novém školním roce studentům opět nabídne rozšířené studium matematiky.

„Z reakcí vysokých škol zaměřených na ekonomii, matematicko-fyzikální obory nebo informatiku je patrné, že současným absolventům středních škol chybí hlubší matematické vzdělání. Proto chceme navázat na dobré jméno, které naše škola v tomto směru měla, a dát talentovaným studentům možnost se v matematice více rozvíjet," říká Vít Schindler, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, podle jehož slov musela škola omezit počty hodin  matematiky ve specializovaných třídách po zavedení rámcových vzdělávacích programů. „Nyní se k tradici matematických tříd opět vracíme a nabízíme žákům možnost studovat matematiku v takovém rozsahu, v jakém není vyučována ani na gymnáziích s přírodovědným zaměřením," zdůrazňuje Vít Schindler a upřesňuje, že půjde o sedm hodin matematiky týdně v prvních dvou ročnících a ve třetím a čtvrtém ročníku o osm hodin. „V ostatních předmětech se rozsah vzdělávání nebude lišit od běžných gymnaziálních tříd, takže absolventi rozšířeného matematického studia se velmi dobře uplatní na vysokých školách všech typů," akcentuje ředitel.

Součástí výuky jsou i semináře vedené Jaroslavem Švrčkem z katedry algebry a geometrie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který s bíloveckým gymnáziem nepřetržitě spolupracuje od roku 1981. „Mými semináři prošly na čtyři stovky matematicky talentovaných žáků této školy. Více než dvě desítky z nich reprezentovaly republiku na mezinárodních matematických soutěžích a drtivá většina se umístila na medailových pozicích," zmiňuje doktor Švrček a dodává, že žáci, kteří za sebou mají širší matematickou průpravu, mají podstatně lepší vstupní podmínky ke studiu na vysokých školách nejen technických, přírodních a ekonomických, ale i humanitních oborů, včetně lékařských fakult. „Tito žáci jsou schopni se samostatněji vyrovnat s řešením neznámých problémů, s běžným logickým myšlením i s přesným verbálním popisem jakéhokoliv tématu," konstatuje Jaroslav Švrček.

Gymnázium nechalo pro výuku v třídách s rozšířeným studiem matematiky zpracovat nová skripta reagující na vývoj v oblasti matematiky i na potřeby vysokých škol a aktuální zájmy studentů. „Kromě jiného se v nich zaměřujeme například na teorii her," pokračuje ředitel gymnázia s odkazem na to, že absolventi specializovaných tříd se budou moci uplatnit i jako tvůrci herního softwaru, pojistní matematici, ekonomové nebo bankéři. A dodává, že ke studiu nejen ve třídách s rozšířeným studiem matematiky se mohou hlásit žáci z celé republiky i zahraničí. Gymnázium totiž má k dispozici vlastní moderní internát. „A pokud žák v průběhu studia zjistí, že mu intenzivní zaměření na matematiku nevyhovuje, může svůj vzdělávací plán kdykoliv změnit," uzavírá Vít Schindler.

Foto: archiv školy


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz