Janáčkův máj

Moravskoslezský


Bilingvní výuka na AHOL - Střední odborné škole má výsledky

– AHOL - SOŠ

 

Bilingvní výuku, tj. výuku odborných předmětů v anglickém jazyce, AHOL – Střední odborná škola využívá od školního roku 2012/2013. Navázala tak na dřívější úspěšný projekt výuky metodou CLIL (Content and Language Integrated Learning), kdy vybrané předměty byly vyučovány částečně anglicky. Pro studenty, kteří vykazovali v cizím jazyce značný pokrok, byla logicky dalším krokem bilingvní výuka. Metodu CLIL používala škola dva roky za podpory statutárního města Ostravy.

Pro bilingvismus existuje několik platných definic, v našem případě bezezbytku platí definice E. Haugena z roku 1953: „Bilingvismus začíná v okamžiku, kdy je mluvčí jednoho jazyka schopen tvořit celistvé a smysluplné promluvy v jiném jazyce.“ K tomuto cíli směřuje i výuka odborných předmětů na AHOL – Střední odborné škole: žáci se seznámí s odbornou terminologií, jsou schopni vnímat výklad v angličtině a následně vést odbornou diskusi o probrané látce. Měřítkem jejich úspěchu je nejen hodnocení pedagogů a lektorů v hodinách anglického jazyka, ale i ověření si svých znalostí a dovedností na odborné praxi, realizované v zahraničí. Pozitivní hodnocení zaměstnavatelů svědčí o tom, že svou odbornost i jazyk zvládají skutečně dobře.

Své znalosti pak mají příležitost uplatnit i při veřejně prospěšných akcích určených dětem  - absolventi bilingvní výuky vesměs představují oporu týmu, který připravuje každoroční soutěž v angličtině pro základní školy, Den Harryho Pottera, letos obohacený i o hrané nejslavnější scény (samozřejmě v angličtině).

Zbývá jen dodat, že úspěšný projekt bilingvní výuky je realizován z neinvestiční dotace z rozpočtu statutárního města Ostravy, evidenční číslo 0444/2014/ŠVŠ.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz