Janáčkův máj

Moravskoslezský


Co potřebuje Ostrava? Čistý vzduch, ale i hutě

Kdybych se měl připojit k diskuzi na téma, čím jsou hutě pro Ostravsko škodlivé nebo prospěšné, musel bych zavzpomínat na rozpravy s politiky z Porůří, kterých jsem se za posledních patnáct let ještě jako náměstek primátora, radní i jako starosta Moravské Ostravy a Přívozu účastnil.

Na otázku, co může veřejná správa vykonat pro ekonomický rozvoj měst, dovolím si volně citovat slova eurokomisaře Oettingera, bývalého premiéra Bádenska-Wuerttemberska, na konferenci v Mnichově 2010. Naprosto klíčové jsou investice do vzdělání a výzkumu  - jedině takhle lze pomoci německému průmyslu generovat přidanou hodnotu. Investice do stadionů, plováren, kulturních domů a dalších zábav růst negenerují. Co tím chtěl říci?

Velká města se profilují tím, že vyzdvihují velké firmy a instituce, které ve městě působí – v Porůří například v Essenu RWE, Ruhrgas, RAG, ale i Karstadt a Aldi. Vzájemná spolupráce vedení města a uvedených firem se stává integrujícím  faktorem pro ekonomický růst.

Poučení pro Ostravu? V oblasti investic asi jasné. V oblasti průmyslu s firmami, vytvářejícími přidanou hodnotu a živícími další stovky malých a středních firem, spolupracovat, nikoliv bojovat, jak je v současnosti pro některé ostravské iniciativy typické. Tím nechci říci, že bychom je měli velké firmy stavět mimo zákon. Naopak. Ale okopávání kotníků je přece zbytečné. Jen si to představte: Vlastníte v Česku huť, odprášíte za miliardu celou jednu sekci, chystáte se udělat to samé v dalších částech podniku, do toho investujete do různých dalších chvályhodných projektů a mimo to – taková maličkost – dáváte práci šesti tisícům lidem v kraji. No a při tom všem si každý den v novinách čtete, že jste zločinec, travič, zabíjíte jedy v ovzduší moravskoslezskou přírodu a ani jednou vás nikdo za nic nepochválí. Já být majitelem takového podniku, možná by mi došla trpělivost a začal bych uvažovat o přesídlení výroby. Že je to nereálné? Nebuďme bláhoví.

A pak to může skutečně dopadnout jako v Řecku. Vzpomínám v únoru na slova ministra Venizelose, zda-li se Řecko vymaní z krize. Odpověď zněla – bohužel ne, protože nemáme jak - my nic nevyrábíme.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz