Janáčkův máj

Moravskoslezský


Stále častěji se daří dopadnout zloděje izolačních olejů a distribučního zařízení

Ostrava, 21. 5. 2014 – Společnost ČEZ Distribuce eviduje ročně desítky případů krádeže vinutí transformátoru i jeho olejových náplní. Ve všech případech zloději pro pár korun hazardují se svým životem a téměř vždy dojde k poškození životního prostředí. Energetici zintenzivnili spolupráci s Policií ČR v lokalitách, kde se krádeže vyskytují, a té se podařilo dopadnout skupinu pachatelů z Karvinska.

 

Před pár dny se Policii ČR podařilo zadržet skupinu pachatelů, která se již doznala k několika krádežím olejové náplně z distribučních transformátorů v oblasti Karvinska a částečně i Frýdecko-Místecka. Na základě jejich výpovědí je předpoklad, že budou vyřešeny i zbývající, dosud neobjasněné případy a budou dopadeni další pachatelé.

 

Zloději ve snaze o dosažení rychlého a snadného zisku hazardují se svými životy, kdy jim hrozí při zásahu elektrickým proudem smrtelná poranění, případně těžké popáleniny s doživotními následky. Nepoctivci se často obohatí o tisíce korun, ale škoda na distribučním zařízení dosahuje řádově na jednom kusu transformátoru cca 500 tisíc korun. Téměř ve všech případech dochází k poškození životního prostředí -  k úniku oleje do zeminy a následně pak musí energetici provádět finančně i technicky náročné sanace půdy. Na pachatele zpravidla doplatí nevinní zákazníci, neboť takovýto „zlodějský“ zásah způsobí samozřejmě poruchu a zákazníci jsou pak bez elektřiny do doby výměny zařízení.

 

Kromě izolačních olejů, vinutí transformátoru, které obsahuje barevné kovy, zloději také kradou měděné vodiče a nebrání se ani krádeži dvířek rozvaděčů nízkého napětí. K ohrožení života a zdraví tak může dojít u naprosto nevinných osob, zejména pak dětí, protože po odcizení dvířek jsou volně přístupné části pod napětím až do doby příjezdu poruchové čety. Především v těchto případech, kdy následkem trestné činnosti vznikne hrozba zranění osob, prosí energetici o spolupráci také veřejnost. Pokud obdobný případ ve svém okolí uvidíte, zavolejte na poruchovou linku 840 850 860, můžete zamezit úrazu elektrickým proudem.

 

Všichni pachatelé se vystavují trestnímu stíhání. Při vyčíslení škody nad částku pět tisíc korun se již nejedná o přestupek, ale o trestný čin s odpovídající trestní sazbou.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz