Janáčkův máj

Moravskoslezský


"Kurde, to je ale prča jak cyp. No ni?"

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Jedu autem a pustím si rádio a postupně projíždím vysílací stanice. Pak dostanu facku. V podobě trapnosti, která se na mě vyvalí z reproduktoru po naladění Frekvence 1. Relaci právě moderuje Ruda z Ostravy, který staví na tom, že mluví krátce a ostravsky. Humor je těžký a není po něm dobře. Přemýšlím, jestli je to tím, že jsem vyznavačem jiné legrace a kvalitu Rudy zkrátka nedocením, nebo je takové zneužívání ostravského žargonu už tak vyčpělá sranda, že opravdu není čemu se smát.

Z ostravštiny a Ostraváků si střílela spousta známých herců. Třeba Miroslav Donutil nebo Jiří Krampol. Ale že by to byla až taková řachanda? Křečovitá snaha zdůraznit první slabiku a cpát slovo BO, kam to jde, a vypadat u toho záměrně jako idiot, vám vnutí otázku: Bože, proč? To nás naši západní a jižní sousedi skutečně vidí jako takové burany? A jsme ještě k tomu natolik hloupí, že si na vlastním buranství sami stavíme image?

A jak vidí Ostraváci sami sebe a jak je vnímají lidé z jiných krajů?

Ptali jsme se v ulicích i na facebooku:

Jaroslav Vítek, Ostrava: Je to vtipné, ale někdy už se mi to zajídá. Měl jsem rád humor v knížkách Denik Ostravaka. To bylo brilantní. Od té doby jsem nenatrefil na kvalitní a vtipný humor tohoto typu.

Šárka Faberová, Poruba: V něčem se musíme odlišovat od lidí z jiných krajů. Tak proč ne krátkým zobakem? Jsme tím asi směšní, co naděláme.

Michal Válek, Ostrava:  Třeba Rudu neposlouchám, je to prvoplánová sranda. Ha ha, popadám se za břicho!

Aleš Měřička, Zlín: Když jsem v Ostravě začal pracovat, ostravština se mi zalíbila. Naučil jsem se pár slov, o kterých jsem nikdy neslyšel, třeba šklhat. :-D A taky občas do ostravštiny sklouznu, protože je hezká.:-) No, a že si z ní Ruda střílí? Myslím, že střílet se dá jen z toho, co je nějak zajímavé a atraktivní a to je spíš plus, ne?

David Stypka, Dobrá: Kdyby to Rudík dělal pořádně, bylo by to asi fajn.

Pavel Indrst, Frýdek-Místek: Ruda z Ostravy je trapas. Nadužívání je trapas. Baník, pi.o! není trapas. :)

Přemek Lapčík, Hlučín:…dělat burany, na něco si hrát... atd. Prostě takoví jsme a řeči se nevedou :-) v té dané chvíli to buď je vtipné, nebo ne.

Martin Kupka, Brno: Ruda je naprosto neinvenční hlupák, který se jen svezl na vlně, což se mu musí zase uznat. Ale jinak to je jako dělat kariéru na "vtipu", že budu chodit převlečený za klokana a fandit Bohemce.

Petr Wojnar, Karviná: Ruda se mi líbí, nepřijde mi urážlivý. Naopak se mi otvírá kudla v kapse, když slyším nějaké herce v rádoby zábavné show, který nikdy nebyl v Ostravě, předvádět místní dialekt. Ostravština k regionu patří jako Baník, Doly a jako Jarek Nohavica. Takže nevím proč se za ni stydět.

Kamil Typovský, Frýdek-Místek: Ruda je ko.ot, ale ostravština je přirozená národopisná slovesná součást dějin regionu a když ji používáme my, co tu žijeme, tak to přece není žádná image a už vůbec ne trapné a burana ze sebe dělá Ruda, ne my, co ostravštinu, či jiné zdejší krajové nářečí používáme v běžné mluvě... a nepoužil bych slovo ko.ot, kdybych s ním nediskutoval ...

Kryštof Ženatý, Pardubice: Aspoň na vás každý pozná, odkaď jste. Já když přijedu na Valašsko, tak mi nadávají do čecháčků, a v Praze zase každý hned slyší, že su z Moravy. A to přitom mluvím úplně normálně :-D

Marcela Bužgová Frýdek-Místek:  Ostravština je v pořádku, předvádění se a dělání ze sebe buranů a zakládání si na tom v pořádku není...

A co si myslíte vy, vážení čtenáři Regionbooku? Připojte se k diskuzi pod článkem.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz