Janáčkův máj

Moravskoslezský


Jak zastupitelé Třince pečují o okrajovou část obce, Tyru

Co udělali zastupitelé Třinec pro Tyru?

Proč jsou v Tyře děravé cesty, zvonice s opadající omítkou, dřevěná vývěsní tabule ve zuboženém stavu?

A teď by ještě rozprodávali i majetek místo jeho opravy?

To dělá dobrý hospodář?

Aspoň o nějaký kulturní a společenský život v obci se od roku 2007 starají dobrovolně členové Občanského sdružení Tyra. Od města Třince mají v pronájmu místnosti v bývalé hasičárně v centru Tyry, kde se scházejí, a abychom zastupitelům moc nekřivdili, přispívají sdružení cca 15 tis. každoročně na kulturní a společenské akce.

Rada města, potažmo zastupitelé v čele s Věrou Palkovskou do budovy nechtějí investovat, resp. mají pravděpodobně již kupce, a bývalou hasičárnu, jak se budově v centru Tyry říká, chtějí prodat! Přestože dle informací členů majetkoprávní komise peníze na nejnutnější opravy jsou.

Budova byla postavena společnými silami občany Tyry v akci „Z“ za minulého režimu, a tudíž patří občanům Tyry, přestože jejím oficiálním vlastníkem je město Třinec, pod jehož působnost Tyra spadá. V této budově se pořádají volby, a pokud bylo do ní v minulosti investováno (topení, okna), bylo tak uskutečněno minimálně z nájmů, které město Třinec vybírá od podnikatelských subjektů, které zde působily. Město Třinec budově nedalo žádnou přidanou hodnotu a budova chátrá a nachází se ve stavu, do kterého ji dostal špatný hospodář.

 Loni se členové Občanského sdružení Tyra účastnili zasedání majetkoprávní komise města s návrhem na uspořádání sbírky mezi občany a podáním žádostí o granty od EU nebo nadací s cílem sehnat peníze na opravu budovy (jedná se o cca půl milionu korun na nejnutnější opravy), tedy udělat to, čeho není schopen pravděpodobně nikdo z úřadu. Ale neuspěli.

Vládnoucí garnitura zastává názor "Prodat, co se dá", namísto využívání majetku pro budoucí příjmy tak, jak to dělá dnes každý ekonomicky uvažující subjekt. Pasivní příjmy jim nic neříkají. Ekonomové tam jsou nejspíš v menšině.

Sdružení bohužel nemá peníze na to, aby budovu odkoupilo. Jak přimět zastupité, aby jednali zodpovědně?


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz