Janáčkův máj

Moravskoslezský


Beskydské hotely a usedlosti mění způsob vytápění

Staré kotle na tuhá paliva nahrazují tepelná čerpadla

Obě nové turistické chaty na Lysé hoře, tamní meteorologická stanice, hotel Soláň, hotel Soláňka, rekreační středisko Tesla v Horní Bečvě či velký soukromý srub v Dolní Lomné - to je jen několik příkladů staveb, které nyní budují nové nebo vyměnily své staré vytápění tuhými palivy za tepelná čerpadla.
"Stále více majitelů hotelů, rekreačních zařízení i menších beskydských objektů si uvědomuje, že je vytápění s pomocí tepelných čerpadel lepší nejen pro přírodu díky své čisté ekologii, ale také pro ně," říká vedoucí obchodního oddělení povrchových vrtů společnosti Green Gas DPB Stanislav Kuča. Právě Green Gas u zmíněných chat a hotelů vrtala nebo vrtá pro tepelná čerpadla.
Jistě, počáteční investice do pořízení vrtů a nákupu tepelného čerpadla je vyšší než u klasické kotelny na tuhá paliva, ovšem právě ekologie, čistý provoz, bezúdržbovost a návratnost investice přesvědčuje další a další beskydské majitele nemovitostí.
Z Beskyd tak pomalu začínají mizet často desítky let staré a neekologické kotelny, které nahrazují tepelná čerpadla. "Majitelé nemovitostí v Beskydech mnohdy nemají mnoho možností, jak své domy vytápět. Plyn v nepřístupných terénech a odlehlých oblastech často není a elektřina je drahá. Proto zvažují tuhá paliva nebo právě moderní tepelná čerpadla," říká Kuča.
Green Gas právě realizuje vrty například u velké rekreační chaty Tesla v Horní Bečvě nebo u hotelu Soláň v Hutisku. "U Soláně jde o naši letošní největší akci - vrtáme tady celkem devatenáct vrtů, každý o hloubce sto třicet tři metrů," říká Kuča.
Jiří Lehký, zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy, si rozšiřování tepelných čerpadel v Beskydech pochvaluje. "Každý dům, a pro velká rekreační střediska či hotely to platí obzvláště, v němž je teplo a nekouří se přitom z komína, je obrovským přínosem pro ekologii," říká Jiří Lehký.
Ochranáři bohužel na druhou stranu registrují také druhý trend. Tím je spalování všeho možného ve starých kotlech. "Lidé mají mnohdy hluboko do kapsy a topí doma čím se dá," říká Jiří Lehký.
Zkušenosti odborníků ze společnosti Green Gas ale potvrzují, že tepelné čerpadlo se vyplatí nejenom velkým objektům, ale je vhodné i pro menší budovy. "Je moderní nejenom bydlet nebo se rekreovat v krásné přírodě, ale také tu přírodu svým chováním šetřit. A to lze právě čistým vytápěním s pomocí tepelných čerpadel," říká Stanislav Kuča.


Divize povrchových a důlních vrtů společnosti Green Gas DPB je předním českým dodavatelem vrtů pro tepelná čerpadla. Realizovala například vrty pro aulu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava nebo multifunkční sportovní halu v Opavě a Bystřici pod Hostýnem.
Dalšími úspěšnými projekty firmy jsou například vrty pro rekrační střediska Sluníčko, Montér, Aquapark ve Špindlerově Mlýně a penziony V Horních Mísečkách v Krkonoších, Skiareál Moninec, zámek Sychrov, knihovnu Strahovského kláštera, biskupské gymnázium ve Skutči, domovy pro seniory v Horním Jelení a Spořicích, satelitní domy ve Vestci a Počernicích, Křižíkův palác II na Smíchově a mnoho dalších, celkem zhruba 370 000 metrů.


Komentáře

  • Kateřina Piechowicz : Zajímalo by mě srovnání nákladů na provoz čerpadla s náklady na topení plynem. Vychází to levněji? Děkuji


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz