Janáčkův máj

Moravskoslezský


Hodina čtyřicet a o čtyři kolečka navíc s Michalem Dlouhým

Naposledy upraveno: 13.03.2012 18:46
Michal Dlouhý po představení

Kurz negativního myšlení ve Švandově divadle je navýsost podařenou adaptací stejnojmenného filmu režiséra Bårda Breiena, v níž na jevišti exceluje právě Michal Dlouhý coby třiatřicetiletý ženatý Geirr, který měl před dvěma lety autonehodu. Od té doby nemůže chodit a je impotentní.


Jaké byly zkoušky tohoto představení?

Velice zajímavé, a to z prostého důvodu. Je to svět, o kterém se sice dost mluví, ale málokdo jej zažil na vlastní kůži. Moc jej neznáme. Měli jsme to štěstí, že s námi spolupracoval herec Honza Potměšil, který má ten problém a vlastně i stejný osud jako Geirr, kterého ve hře ztvárňuji. Část života prožil běžně a teď je na vozíku. Honza nám geniálně pomáhal, protože přesně věděl, o čem to je. Byli jsme tomu vlastně díky němu tak blízko, že jsme si mohli říct i hodně věcí, které bychom si za normálních okolnosti vůbec neřekli. Neměli bychom ani důvod…

Vy jste ale na vozíku už hrál ve filmu Sametoví vrazi, takže malý trénink jste za sebou měl nebo se mýlím?

Ano, malý trénink jsem měl, ale u filmu je to něco jiného. Pasáže jsou krátké a když se zkazí, tak se dají natočit znovu, což na divadle nejde. Tam musí být každé představení od začátku do konce perfektní.

V tomhle představení také máte kolem jeviště dřevěné zábradlí, to abyste nesjel mezi diváky?

Ano, ano, přesně z toho důvodu tam je, protože občas se stane, že vozík trochu ujede, třeba když z něho spadnu. A když jsem na jevišti sám, tak by mohl nechtíc sjet mezi diváky a někomu v přední řadě ublížit.

Jak dlouho jste zkoušel tzv. vychytávky na vozíku, co vozík umí, ale i své možnosti – jak vše co nejlépe necelé dvě hodiny uhrát?

Pohrával jsem si a zlobil jsem už v průběhu zkoušení, protože my jsme měli vozíky k dispozici už na čtených zkouškách. A mně to nedalo a zkoušel jsem se třeba ze země na vozík zvedat a různé další triky, které mi Honza prozradil, už během těch čtených zkoušek. Takže jsem piloval všechno najednou zhruba dva a půl měsíce.

Jezdíte autem nebo někdy i městskou hromadnou dopravou?

Většinou autem, ale protože mám teď dvě malé dcery, které milují dopravní prostředky, tak musím říct, že je to občas i příjemnější vlézt si normálně do autobusu.

A potkáte občas vozíčkáře? Anebo pomohl jste mamince s kočárkem třeba do tramvaje?

Mamince s kočárkem určitě. Co se týče vozíčkářů, tak od Honzy vím, že člověk neznalý techniky vozíku může vozíčkáři spíš uškodit, takže někdy se to v člověku bije, jestli se má nabízet. Já už můžu, já už tu techniku trochu znám, ale úplně neznalý může v dobré vůli víc uškodit než pomoci.

Sportujete?

Jasně. Odmalička hraju rád tenis. A dokud zdraví dovolí, budu mrskat. S mou ženou jsme se potkali na tenise, tchán je tenisový trenér, švagr tenis hraje, tudíž mám celou tenisovou rodinu, nelze nehrát... Jinak dělám všechny sporty, miluji sport. Jediné, co mi nejde, je bruslení.

Hodně dabujete mimo jiných herce Keanu Reevese a Brada Pitta a z vašeho dabingu mi přijde, že vás vyloženě baví, že jste si sedli…

V dabingu sice nejsem úplný rekordman a přeborník, že bych byl od rána do večera ve studiu, jako někteří mí spolužáci a kolegové, ale ano, mám pár fajn herců, kteří mi už přirostli a dávají mi je. A díky tomu, že mám štěstí převážně na dobré herce, tak občas něco od nich i vykradu, takže na každý dobrý film hereckých velikánů se těším.

Hrál jste ve filmu Kajínek s bratrem Vladimírem. Můžete se po jeho smrti na ten film dívat?

Rád se na to podívám, protože si vzpomenu na poslední chvíle, kdy jsme spolu pracovali. Ty chvíle byly krásné, proto s tím, že bych se na to nemohl dívat, nemám problém. Připomenu si ho tak.

Na jaké filmy si zajdete s chutí do kina?

Filmy mám rád. Momentálně máme s dcerami na repertoáru dětské filmy.

Jaký jste viděl naposled?

Bylo to na dětském festivalu ve Zlíně a představte si, že tam dávali starou Disneyovu Sněhurku. To je první animovaný film! A jak moje dcerka, tak já jsme byli v kině doslova nadšeni. To bylo tak hezké, že vytáhli tuhle klasiku.

Jakou knížku máte momentálně na nočním stolku?

Knížky jsou můj velký rest. Mám jich hodně, spoustu i dostávám, některé jsem zdědil i po bráškovi, ale moje knížka na nočním stolku je většinou scénář. Je to řádka let, kdy jsem naposledy přečetl knížku.

A časopisy?

Časopisy ano, ty mám na záchodě. A je to všehochuť. Momentálně ale převládají časopisy typu Maminka a dítě atd.

Je nějaký rozdíl v učení se scénářů před dvaceti lety a teď?

Je! Strašně to bolí a vypiju mnohem víc vína než před dvaceti lety. Učím se jenom v noci, přes den se nesoustředím. Počkám až doma všichni usnou, zavřu se na balkoně nebo zahrádce, vytáhnu lahvinku, otevřu scénář, zapálím si cigaretku a jedu. Dřív to trvalo třeba dvě tři hodinky a mohl jsem si jít lehnout s tím, že mám na druhý den naučeno. Dneska to trvá mnohem déle a už to bolí. Ale zase člověk má tu drzost, když už u toho nějakou tu dobu je, že když text neumí celý, tak si ho holt doimprovizuje. Pokud se samozřejmě nejedná o klasiku…

Diváci téměř vždy berou improvizaci s povděkem nebo ne?

To každopádně! Lidi ji milují a v divadle je k ní přece jen trochu blíž.

V seriálu Sanitka 2, který se právě natáčí, hrajete doktora Bláhu, umíte píchnout injekci?

Injekci jsem zatím nepíchal, ale když jsem točil moji první scénu – velkou bouračku autobusu s osobákem, kde jsem zasahoval jako doktor, tak vedle mě stál Pavel Zedníček coby řidič sanitky a v té chvíli můj parťák. Dávali jsme na krk límec, jeli jsme ostrou a Pavel Zedníček říká – doktore, já jsem sice jenom řidič, ale dáváte mu ten límec obráceně…Takhle podobně probíhá natáčení Sanitky 2… Naštěstí tam máme odborné poradce.

 

Veronika Maschková

Foto: Kateřina Maschková

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz