Janáčkův máj

Moravskoslezský


Tip na výlet do Turecka: „Bavlněný zámek“ Pamukkale a termální prameny

Pokud hledáte odpočinek a relaxaci, je Turecká riviera v kombinaci s výletem do termálních lázní v oblasti Pamukkale tou nejlepší variantou. Na jednom místě si tak můžete užít slunce, moře a překrásné pláže na pobřeží a ve vnitrozemí budete obdivovat pozoruhodné přírodní krásy a prohřejete si tělo v termálních lázních. Navíc turistická sezóna díky teplému počasí trvá od května do října.

Odpočinek na pláži nebo v hamammu

Oblast na jižním pobřeží Malé Asie je plná nádherných pláží, a proto je oblíbenou destinací pro rodiny s dětmi a všechny, co si chtějí odpočinout. Centrem turecké riviéry je Antalya, město s historií dlouhou více než dvě tisíciletí, které nabízí jak turistické moderní aktivity, tak i tradiční turecké lázně, zvané hammam. Mezi nejznámější letoviska v oblasti Turecké riviéry patří Kemer, Belek, Side Incekum a Alanya. Turecká riviéra má také výhodnou polohu pro cestu do vnitrozemí.

Nejkrásnější kout Turecka

Jednou z nejzajímavějších míst Turecka je oblast v jihozápadní části tureckého vnitrozemí  - Pamukkale. V překladu znamená Pamukkale „bavlněný zámek“ a svah pokrytý sněhově bílým traventinem skutečně vzhledem připomíná kopec nebo hrad bavlny. Rozloha teras je 2 700 metrů na šířku a téměř 200 metrů na výšku. Pamukkale nabízí pohled na neskutečnou krajinu, která se skládá z minerálních lesů, zkamenělých vodopádů a bělostných teras. Toto překrásné místo vznikalo celá tisíciletí díky vysoce mineralizované vodě, která vyvěrá z vršku hory. Prameny termálních vod postupně rozpouštějí z travertinu uhličitan vápenatý. Ten se při odpařování vody ukládá a tak zde za dlouhá léta vymodeloval fantastické útvary a jiskřivě bílé kaskády přírodních bazénů obklopených stalaktity, které jsou jednou z největších turistických atrakcí v Turecku. Tento přírodní skvost je zapsán na seznamu památek UNESCO. V jezírkách se můžete procházet pouze bez bot a termální voda bude sahat po kotníky. Více není dovoleno, a proto je v okolí mnoho hotelů, které jsou na termální vodu napojené a nabízí tak celodenní koupel v rozlehlých bazénech.

Termální lázně

Na konci 2. století před naším letopočtem založila dynastie Attalids poblíž termální lázně Hierapolis, které se staly jedněmi z nejznámějších v tehdejším starověkém světě. Dnes se zde nachází zřícenina lázní, chrámů a řeckých památek. V okolí je mnoho termálních hotelů, které nabízí koupání v termální vodě obohacené o minerály a kalcium o teplotě 35 C°. Relaxace v termální vodě s výhledem do okolí je blahodárná pro tělo i duši.

Tipy:

Jak se tam dostat

Kombinaci relaxačního týdenního pobytu u moře na Turecké riviéře spojeného s návštěvou Pamukkale a pobytem v termálních lázních nabízí za skvělé ceny společnost TopFly.cz.

Jak pobytovo-poznávací zájezd probíhá

Nejprve budete dva dny relaxovat na Turecké riviéře, poté odjedete do centrální části Turecka navštívíte Pamukkale a překrásné travertinové terasy, zbytek dne a následující den strávíte v termálním hotelu v termálních bazénech, dokončení osmidenního pobytu je opět na Turecké riviéře u Středozemního moře. Pobyt v luxusním pětihvězdičkovém hotelu s tímto zajímavým programem je v nabídce již od 7000 Kč. Více najdete na webových stránkách http://www.topfly.cz.

Co můžete v Turecku ochutnat:

Tradiční turecká kuchyně je jedinečná, protože se zde během staletí vystřídalo mnoho kultur. Promíchaly se zde chutě vnitrozemské a středomořské kuchyně, velký vliv zde zanechala také kuchyně arabská. V pokrmech se často objevují ryby a mnoho zeleniny. Nejdůležitější součástí turecké kuchyně je baklažán, neboli lilek. Jídla se připravují vařením nebo dušením, pokud se smaží, tak jen na olivovém oleji.

Nejznámějším pokrmem je určitě kebab, pomalu pečené maso na jehle, které se postupně odkrajuje. Najdete mnoho podob z různých druhů masa. Velmi populárním pokrmem jsou také “kofte”. Jedná se o kořeněné mleté maso ve tvaru kuliček. Výborné jsou též placičky „gözleme”, které bývají plněné masem, sýrem, špenátem či bramborami. Mezi neobvyklé přílohy patří bulgur (drcená pšenice) nebo cizrna (luštěnina podobná hrachu) s oříškovou chutí anebo „lavaš“ – chléb vyráběný z pouze z vody a mouky.

Nejznámější jsou však přesladké a na jazyku se rozplývající turecké dezerty. Dezert z listového těsta „baklava“ je plný lískových a vlašských ořechů nebo pistácií a je hojně zalitý medem. Sezamová pasta „chalva“ výtečně chutná a jí se nakrájená na malé kousky nebo se přidává do ovocných salátů. K dezertům se popíjí tradiční turecký nápoj, silný černý slazený čaj. Pro osvěžení si můžete dát ayran, což je osolený naředěný jogurt.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz