Janáčkův máj

Moravskoslezský


SVĚTELNÁ ZNAMENÍ Antonína Gavlase

Naposledy upraveno: 02.07.2013 00:13
pozvánka Antonín Gavlas - výstava na zámku v Novém Jičíně pohled do výstavy Antonína Gavlase

Antonín Gavlas je všestranný umělec, což i v roce svého životního jubilea (60) potvrzuje mnohými výstavami: v současné době můžeme jeho výstavu zhlédnout v obrovské Nové galerii Žerotínského zámku v Novém Jičíně, kam se autor symbolicky vrací jako do svého rodiště, ačkoliv žije již dlouho v Ostravě.

 

Již od studií na Masarykově univerzitě v Brně je jeho dílo ovlivněno poznáváním jiných filozofií, uměleckých směrů, ale také studiem a použitím různých způsobů technologií malby, např. ojedinělé a vzácné, málo používané enkaustiky, mající původ až ve starém Egyptě.

Navštívíme-li kteroukoli jeho výstavu, obklopí nás krása, povznášející klid, harmonie, pozitivní vztah k životu, bytí – a to vše nás jakoby unáší do výšin vesmíru prosvětlených jasnými a jemnými barvami jeho kompozic, neboť symbolika světla je v jeho tvorbě dominantní, projevuje se i v názvech děl a celých výstav.

Antonín Gavlas je však mnohem všestrannější umělec: na jeho výstavách můžeme obdivovat nejen malby  tvořené technikou enkaustiky, ale i velkoplošné smalty, dřevěné a skleněné objekty, také však vynikající fotografické koláže.

Nezapře v sobě romantika, který vybízí diváka hledat a nalézat podobný pohled na svět tak, aby se spolu s umělcem oprostil od všeho přízemního, malého a malicherného a pohroužil se do snů o světě novém, plném světla, jasu a něžné krásy.

 

Antonín Gavlas je však také propagátorem výtvarného umění a organizátorem různých výstav a uměleckých projektů. Kromě sochařského sympozia v Ostravě-Plesné založil i sympozium smaltu ve Vítkovicích, dříve organizoval mezinárodní výstavy Vox humana, je předsedou Výtvarné skupiny In Signum a byl i ředitelem uměleckoprůmyslové školy v Ostravě.

Sám vystavoval mnohokrát v ČR, ale také v Belgii, Anglii, Německu, Japonsku, Polsku, Slovensku, Švýcarsku, USA aj.  Přejme mu k jeho jubileu ještě mnoho zdařilých výstav!

 

                                                                                                          PhDr. Šárka Hrdinová

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz