Janáčkův máj

Moravskoslezský


Stožáry velmi vysokého napětí zachraňují poštolky

Naposledy upraveno: 20.05.2013 12:26
vedení v polích

Třicet budek pro poštolky obecné pověsili pracovníci Záchranné stanice Bartošovice na stožáry velmi vysokého napětí Skupiny ČEZ.

 

 

Ptačí příbytky osadili na příhradové stožáry velmi vysokého napětí, které spojuje Opavu s Krnovem. Vedení protíná pole a louky, kde by jinak poštolky neměly šanci se uhnízdit. Přitom v jejich přirozeném prostředí jejich stavy dlouhodobě klesají. Původně hnízdily poštolky na skalách a ve starých hnízdech vran a dravců na stromech. Samy si hnízda nestaví. V posledních zhruba 25 letech tyto zvyklosti změnily. Začaly hnízdit na budovách ve městech, v Ostravě jich dnes hnízdí minimálně padesát párů, nebo právě na stožárech elektrických vedení ve starých hnízdech ostatních ptáků. Těch ovšem moc k dispozici není. „Právě tuto skutečnost jsme využili a začali jsme umisťovat budky přímo na stožáry velmi vysokého napětí, které jsou z hlediska úrazu elektrickým proudem zcela bezpečné,“ říká Otakar Závalský ze záchranné stanice Bartošovice a pokračuje: „Poštolky se tam také cítí bezpečně, protože se tady nevyskytuje jejich přirozený nepřítel kuna lesní nebo kuna skalní. Hnízdí v budkách velmi rádi a také počet vyváděných mláďat je zde větší, než kdekoli jinde. Poštolky se prostě přizpůsobily nové situaci.“

 

Materiál, výrobu a náklady spojené s instalací budek v terénu zaplatila Nadace ČEZ. „ Jde o ochranářskou aktivitu, která ovlivňuje zachování a udržení rozmanitosti druhů v naší přírodě,“ říká Ondra Šuch manažer Nadace ČEZ a doplňuje: „Takových projektů si ceníme a rádi je podporujeme.“

 

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Více informací na www.nadacecez.cz

 

 

 

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz