Janáčkův máj

Moravskoslezský


V Bílovci oslaví 25. výročí navrácení zvonů do kostela sv. Mikuláše

 V neděli 23. října si občané Bílovce připomenou 25. výročí navrácení zvonů do kostela sv. Mikuláše. Tři původní zvony byly zničeny během 2. světové války, ve věži zůstal jen největší zvon ze 17. století. Tři chybějící zvony, které byly odlity v Pasově, darovali v roce 1991 městu bílovečtí rodáci – knězi Ernest a Adolf Kretschmerovi.

„Pětadvacetileté výročí opětovného umístění zvonů do kostelní věže má pro město velký symbolický význam. Tento akt chápeme jako důkaz přátelství a spolupráce a v tomto duchu se ponese celá slavnostní neděle," říká starosta města Pavel Mrva a dodává, že slavnostní akce se zúčastní také příbuzní obou kněží a delegace partnerského města Bad Neustadt v Německu. 

V devět hodin se v kostele sv. Mikuláše uskuteční mše, po ní vystoupí pěvecký sbor ze slovenského partnerského města Lipany. V městské knihovně mohou zájemci během neděle navštívit výstavu dobových fotografií, která autenticky zachycuje slavnostní navrácení a vysvěcení nových zvonů v roce 1991.  Po celý den bude zpřístupněna také kostelní věž, kde si mohou návštěvníci zvony zblízka prohlédnout. Kromě nich bude v kostele vystavena také nová pamětní deska připomínající založení samostatné Československé republiky. Poté bude dva roky uložena v městském muzeu a po dvou letech – 28. října 2018 – bude u příležitosti stého výročí založení samostatného Československa slavnostně instalována v objektu bílovecké Besedy, který byl začátkem 20. století jedinou českou budovou ve městě.

 

 

Kontakt:

Mgr. Šárka Seidlerová, pověřená medializací města Bílovce

mobil: 731 181 238, e-mail: seidlerovas@seznam.cz

Foto: Jiří Velký


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz