Janáčkův máj

Moravskoslezský


Konec rachotinám v centru? Ano, ale chytře

Na podzim se chystá velká novinka. Některá města na severní Moravě a ve Slezsku si budou moci určit, která auta nepustí do centra. Vyhradí si takzvané nízkoemisní zóny. Do těch se dostanou jen novější vozy a ještě k tomu za poplatek.

V Ostravě by mohly nízkoemisní zóny vzniknout v centru, dále ve Svinově a v Porubě.

Vyhláška by měla začít platit od letošního září. Pak se bude muset ještě rok počkat a informovat veřejnost. Stará auta by tak do centra přestala jezdit až na podzim příštího roku.

Ostravští politikové chtějí tímto způsobem dostat více lidí do MHD.

Nápad je to jistě chvályhodný, pouze má jeden háček. Auto, které bude moci do nízkoemisní zóny vjet, bude muset mít plaketu, která bude něco stát, a někdo ji bude na základě stáří a typu vozu prodávat. Jedná se svým způsobem o ekologickou daň. Moje zkušenost z Berlína – nízkoemisní zóna je širší centrum města, ohraničené přirozenou hranicí – okružní trasou S-Bahnu. Před vjezdem do centra musíte nalézt certifikovaný autoservis, který vám ji podle typu a stáří vozu prodá. Je to zdlouhavé a komplikované, hlavně pro člověka, který není místní. Úplný zákaz vjezdu do centra se týká asi jen 10 % aut.

Pokud se ta praxe u nás zavede, tak jedině s univerzální plaketou, využitelnou ve všech městech Česka, ať zejména obchodní cestující nemají přední sklo polepené dvaceti plaketami.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz