Janáčkův máj

Moravskoslezský


Kandidáti mají talent. Před volbami

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

V posledních dnech mě zaujaly marketingové strategie, které si zvolily politické strany, aby zaujaly v krajských volbách. Je docela zajímavé vnímat nápady očima marketéra a sledovat, jak jejich snaha na lidi působí. Skoro by to stálo za soutěž typu „Československo má talent“. Odborná porota? Lid.

Třeba kandidát na hejtmana Miroslav Novák. ČSSD razí heslo „někdy méně znamená více“. Pochopila také, že fotografie strnulých kandidátů, jak si drží bradu, vypadají nepřirozeně, ba až komicky. Šli cestou černobílého portrétu bez zbytečných póz. Černobílá dodává chlapům vážnost, moudrost a panu Novákovi dokonce jakousi jiskru v oku. Billboard Miroslava Nováka nemá nic společného s vykřičenou kampaní prolitou oranžádou a levným pivem.

ODS se vrhla do riskantního podniku, když v kraji „z principu naštvaných a podmračených lidí“, jak je má matka původem z Valašska nazývá, spustila kampaň pozitivní nálady. Kandidát na hejtmana působí mladě, člověk neví, co tím svým úsměvem Mony Lisy sleduje. Jednomu se bezděčně dere na jazyk otázka: „Co tím, sakra, ten chlap myslí? To jako, že si máme všichni zahulit?“ Že stojí nohama pevně na zemi, dokázal David Sventek v debatě Václava Moravce. Prokázal nejen přehled, ale znalost podrobných řešení jednotlivých problémů. Něco pozitivního na něm skutečně je.

Nejextravagantnější kampaň měl Pavol Lukša z TOP 09. Kam se hrabe modrá nálada na jeho zelené punčochy. Robin Hood z Čeladné natočil klip, kde spolu s dalšími pohádkovými postavami nastoluje v kraji spravedlnost. V klipu sundal se soklu boha Radegasta, přivolal rytíře Vítka z Vítkovic, na pomoc mu přihopkala liška Bystrouška. Místo skryté idey hledáte odpověď na otázku, jak jí ta kostymérka přišila na kožené kalhoty ten oranžový ocas. Moc hezká je pasáž, jak Robin Hood stoupá na vrcholek Lysé hory. Typický lysař. Jeho kroky následují skřítci permoníci. No, hlavně ať je nevede do Frenštátu, kde se, doufejme, dolovat ani nezačne.

Ostatní kandidáti šli cestou mainstreamu. Billboardy a hesla. Nic radikálního, nic originálního.  Ono totiž demonstrovat odhodlanost jen na billboardech stejně nestačí. A naopak silná osobnost žádné plakáty ani hesla nepotřebuje. Mluví za ni činy. Příkladem je úspěch lidovce Čunka, kterého vynesly do vyšších pater politiky rázná řešení romské otázky ve Vsetíně. Neříkám, že ho obdivuji. Ale naznačuje to cestu všem potenciálním nebo současným politikům. Udělat ráznou věc a lidé už za nimi půjdou sami…


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz