Janáčkův máj

Moravskoslezský


Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2013

Dlouholetou tradicí, ale hlavně vysokou uměleckou úrovní, se mohou pochlubit mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů, pořádané v Ostravě v pravidelných dvouletých cyklech již od roku 1981. Na letošní šestnáctý ročník tohoto hudebního klání se přihlásilo celkem čtrnáct souborů z Čech, Moravy, ale i Slovenska, Rakouska a Číny. Koná se o víkendu 7. a 8. června v Domě kultury města Ostravy, který je také spolu s českým Sdružením dechových orchestrů jeho hlavním organizátorem. Spolupořadatelem soutěže je NIPOS-ARTMA Praha a záštitu, spojenou s finančním příspěvkem, poskytly pořadatelům Ministerstvo kultury České republiky a statutární město Ostrava.

         K hlavním cílům letošního ročníku soutěže patří přispět k obohacení repertoáru českých a moravských dechových orchestrů, podnítit jejich snahu o zvyšování vlastní dramaturgické i interpretační úrovně a nabídnout jim možnost k navázání mezinárodních uměleckých kontaktů. Do soutěže se mohla přihlásit tělesa s počtem od pětačtyřiceti do pětaosmdesáti hráčů, která se kvalifikovala pro střední, vyšší a nejvyšší třídu. Výkony soutěžících bude sledovat pětičlenná porota, složená z předních mezinárodních odborníků na dechovou hudbu. Orchestry získají body, na jejichž základě pak budou rozvrženy do zlatého, stříbrného či bronzového pásma, pokud však výkon některého souboru porotu mimořádně nadchne, může být zařazen i do zlatého pásma s vyznamenáním. Cenu pro absolutního vítěze soutěže pak získá orchestr, který dosáhne celkového nejvyššího počtu bodů, což se v minulosti podařilo, a to dokonce hned dvakrát po sobě, nestorovi soutěže - Velkému dechovému orchestru Májovák z Karviné.

         Letos bychom mezi soutěžícími hledali Májovák marně, na pódiu Domu kultury města Ostravy se však objeví, i když tentokrát v ryze reprezentativní roli. Vzal ji na sebe jako garant Slavnostního zahajovacího koncertu, který se uskuteční v pátek 7. června od 19 hodin. Májovák předvede spolu s karvinským koncertním sborem Permoník a členy sboru opery Národního divadla moravskoslezského světoznámou kantátu německého skladatele Carla Orffa Carmina Burana. V sólových partiích monumentálního opusu vystoupí sopranistka Veronika Holbová, tenorista Peter Svetlík a barytonista Jakub Tolaš. Carmina Burana, která vyniká mimořádnými nároky na velký orchestr a patří k nejrespektovanějším i nejhranějším dílům hudební historie, zazní v Domě kultury města Ostravy v podání přibližně sta zpěváků a muzikantů, vedených dirigentem Markem Prášilem a sbormistry Jurijem Galatenkem a Evou Šeinerovou.

         Slavnostní ráz bude mít také závěr XVI. Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2013, kterou po vyhlášení výsledků a předání Ceny Ministerstva kultury České republiky završí koncert absolutního vítěze festivalu. Všechna vystoupení soutěžících orchestrů včetně reprezentativních slavnostních koncertů jsou v Domě kultury města Ostravy po oba dny 7. a 8. června přístupná ostravské veřejnosti.

 

                                                                                             

Program XVI. Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2013

 

Pátek 7. 6. 2013

 

Střední třída

16.00 Dechový orchestr Štramberk

16.40 Velký dechový orchestr Hornonitrie, Slovensko

17.20  Městský dechový orchestr Kopřivnice


 

19.00 Slavnostní zahajovací koncert

Carl Orff: Carmina Burana Kantáta pro sóla, sbor a orchestr

Účinkují: Veronika Holbová, soprán;  Peter Svetlík, tenor;  Jakub Tolaš, baryton

Canticum Ostrava, členové sboru opery Národního divadla moravskoslezského

Sbormistr Jurij Galatenko

Koncertní sbor Permoník Karviná

Sbormistryně Eva Šeinerová

Velký dechový orchestr Májovák Karviná

Dirigent: Marek Prášil

 

 

Sobota 8. 6. 2013

Vyšší třída

8.30    Dechový orchestr Ostrava

9.15    OMV Blasorchester, Ringelsdorf, Rakousko

10.00  Velký dechový orchestr Válcovny plechu Frýdek-Místek

10.45  Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník

11.30  Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh

 

12.15 přestávka

13.15  Dechový orchestr ZUŠ Přelouč

14.00  Dechový orchestr mladých ZUŠ Příbor

14.45  Dechový orchestr mladých Krnov

15.30  Harmonie Šternberk

16.15  Capital Normal University Band, Čína

Nejvyšší třída

17.00  Trachtenmusikkapelle Bad Wimsbach-Neydharting, Rakousko

 

19.15  Slavnostní koncert vítězného dechového orchestru,

           vyhlášení výsledků soutěže a předání Ceny Ministerstva kultury ČR

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz