Janáčkův máj

Moravskoslezský


Stamiliony do kultury a sportu v Ostravě. Není to mnoho?

Lid chce chléb a hry. Jenže co se stane, když budou hry a nebude chléb? Přesně k tomu směřuje politika v Ostravě.

Možná vás regionální politika nezajímá, ani veřejné financování, a nemáte čas probírat se tlustým spisem rozpočtu města. Chápu. Avšak přesto byste jako občané Ostravy měli vědět, za co se chystá radnice utratit stamiliony.

Tak třeba nový venkovní akvapark za 457 milionů korun v Ostravě – Jihu. Je ho skutečně potřeba, když má Ostrava již dnes pět stávajících koupališť? Počítejte se mnou:Venkovní areál Sareza v Porubě, krytý a venkovní areál v Porubě, Čapkárna v centru, venkovní areál Sareza v Ostravě-Jihu a krytý areál Ještěrka v Radvanicích.

Toto jsou vesměs nové nebo renovované areály, do jejich bazénů se může ponořit většina vodomilů z Ostravy, aniž by přetékaly. Dokonce si troufám říci, že radvanická Ještěrka je skoro zbytečná. Vezměme navíc v úvahu, že počet obyvatel pomalu klesá a pokud v Ostravě klesne pod 300 tisíc, mohlo by být navyšování koupacích kapacit tak trochu nošením dříví do lesa.

Další kapitolou jsou sportovní akce. Nechci, abyste si mysleli, že jsem odpůrce sportu. Vůbec. Jsem pyšný na Ostravany a jejich sportovní úspěchy a líbí se mi, jak se našinec při sportu umí semknout. Jenže nalijme si čistého vína. Kdyby bylo město Ostrava vaším majetkem, městský rozpočet vaší peněženkou a vy jste se snažili sami sebe nezadlužit, opravdu byste investovali do rekonstrukce Městského stadionu ve Vítkovicích 500 milionů korun? A zároveň do stadionu na Bazalech 400 milionů korun? Byť se zatím čeká na výsledky auditu, který by uměl posoudit, zda se taková investice vyplatí?

Dále tu máme ideu výstavby lehkoatletické haly za 284 milionů korun. Ano, zřejmě i tu nutně potřebujeme. A aby to nebylo málo, přidejme sportoviště u cementárny za 93 milionů korun. Možná namítnete, že ne všechny investice budou plně financovány v roce 2013, přesto vám musí být jasné, že jsou to odvážné plány.

To byl sport. Velké investice plánuje město i do kultury. Přesněji 138 milionů na kulturní dům Akord, 252 milionů na Dům kultury Poklad a 15 milionů na Dům kultury v Hošťálkovicích. Napadá mne, co brání ještě radním v tom, aby se domluvili s majitelem komplexu Palace a přispěli mu pár desítek milionů korun na údržbu jeho nemovitosti?

Můj názor jasný. Prostředky do sportu a kultury ano, ale pojďme nejprve podpořit to, co dělá Ostravu Ostravou: reprezentativní centrum, kde to žije (vyřešit nevzhledné proluky a chybějící parkování), dále průmysl, který nám dává ekonomickou jistotu a sebevědomí a rozvíjejme podnikání a infrastrukturu, které jsou nezbytné pro zdravý růst města.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz