Janáčkův máj

Moravskoslezský


Ostrava jako ze ze sci-fi románu

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Kdo četl Stopařova průvodce po galaxii od Douglase Adamse, ví, že důležitá část děje této bláznivé sci-fi se týká vesmírného počítače, který si lidstvo zkonstruovalo proto, aby mu odpověděl na všechny jeho otázky. Superpočítač Adams nazval poněkud poeticky: Hlubina myšlení. A protože nejnaléhavější otázka, kterou si lidé od nepaměti pokládají, se táže na smysl života, vesmíru a vůbec, položili ji v knize také Hlubině. Kompjůtr roky přepočítával proměnné i konstanty, dělil, násobil, derivoval i integroval, chroupal informace tam a nazpět, až nakonec řešení vydal. Znělo: „42“. Tomu se lidé velmi podivili. Cože, číslo? Co je to za odpověď? Vždyť to nemá logiku? Asi nám něco uniklo? A tak sestavili ještě lepší a ještě výkonnější počítač, který se zabýval nikoliv odpovědí, ale otázkou samotnou.

Jak ta otázka vlastně zní, se stále neví. Ale mohl by na ni pomoci odpovědět superpočítač, který bude umístěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v areálu ostravské Vysoké školy báňské. Před pár dny jeho výstavba začala.

Jedná se o unikátní projekt, který  se opravdu vzdáleně podobá spisovatelově fabulaci. V budoucnu na něm odborníci budou moci simulovat například testy automobilů v aerodynamických tunelech nebo experimentovat s ukládáním jaderného odpadu. Vědci jej využijí také k testování účinků různých léků včetně těch, které jsou určeny k léčbě rakoviny.

Odborníci slibují, že superpočítač bude umět vypočítat odpověďi na mnohé otázky lidstva. Na tu nejdůležitější si však budeme muset ještě chvilku počkat. A sice – co přinese taková mašinka Moravskoslezskému kraji. Troufám už teď tipovat, že bude přesně taková, jakou chceme všichni už léta slyšet: Ostrava=moderní město budoucnosti!

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz