Janáčkův máj

Praha


Bezpečně blízký Jeden svět

Naposledy upraveno: 06.03.2019 12:10

Bezpečná blízkost – to je heslo letošního festivalu Jeden svět, který vypukne 6. března v Praze. V hlavním městě potrvá do 17. března, posléze se rozjede do dalších 35 měst. Tématem bude Identita a její různé podoby v globalizovaném světě 21. století.

Festival zahájí film Bohové z Molenbeeku. Ten na téma identity nahlíží skrze dětství tří nerozlučných kamarádů, sousedů z bruselské čtvrti Molenbeek, která si získala mediální reputaci jako domov islámských radikálů. Přestože každý pochází z radikálně odlišných světů, společně hledají odpovědi na otázky týkající se islámu, křesťanství a víry v toho správného boha. Jejich harmonické soužití přeruší teroristické útoky, které byly připravovány právě v Molenbeeku. Snímek osobně uvede režisérka Reetta Huhtanen.


Vlastní identita

Kromě již tradičních soutěžních a tematických filmových kategorií se tedy v programu objeví také dvě kategorie zaměřené právě na téma hledání a vymezování si vlastní identity, ať už na osobní nebo společenské úrovni. „Hrdinové těchto filmů buď obtížně přicházejí na to, kam patří, nebo to naopak vědí, ale složitě nacházejí pochopení svého nejbližšího okolí i společnosti. Některé z těchto příběhů se odehrávají třeba na druhém konci planety, ale skrze filmové plátno zjišťujeme, že jsou nám právě docela blízko a že spoustu věcí máme všichni společných,” říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec. Jeden svět se letos uskuteční už po jednadvacáté.

Program Jednoho světa je rozdělen celkem do 14 kategorií – 3 soutěžních, 8 tematických, jedné kategorie krátkých filmů, kategorie virtuální reality a kategorii pro děti – Jeden svět dětem. Mezinárodní soutěž představí dokumenty, které vynikají jedinečným autorským rukopisem a budou tak usilovat o cenu za nejlepší film a režii. Scénický experiment Rekonstrukce Utøyi, který měl mezinárodní premiéru na letošním Berlinale, se s pomocí přeživších pokusí zprostředkovat zážitek z útoku na norský letní tábor v roce 2011. Režisér Ben Asamoah se vydal do Ghany, aby ve filmu Sakawa zdokumentoval netradiční živnost místní komunity. S pomocí podvodných e-mailů a falešných identit klamou místní mladíci bohaté Američany a Evropany, díky jejichž penězům jsou pak schopni finančně zajistit své rodiny. Tragická smrt bývalého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda, která otřásla mezinárodní komunitou v šedesátých letech, je dodnes opředena množstvím konspiračních teorií. Dánský dokumentarista Mads Brügger a švédský soukromý vyšetřovatel se ve snímku Odložený případ Hammarskjöld vydávají po stopách tohoto případu a pokouší se o jeho rekonstrukci.


Máte právo a Václav Havel

Soutěžní kategorie Máte právo vědět upozorňuje na porušování lidských práv a dává prostor silným aktivistickým osobnostem z celého světa. Porota Václava Havla bude vybírat celkem z dvanácti dokumentů. V mezinárodní premiéře uvedeme dokument Novaja – příběh nezávislého ruského deníku Novaja Gazeta nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do práce prestižní redakce, která od roku 2000 tragicky přišla o šest svých členů. Aktuálnímu tématu venezuelské krize se věnuje film Vše v pořádku. Snímek Na jejích bedrech je portrétem Nadji Muradové, bojovnice za práva opomíjených jezídů a čerstvé laureátky Nobelovy ceny za mír. Na důležitost občanské žurnalistiky upozorňuje dokument Bellingcat – Pravda v postpravdivém světě, který na konkrétních případech odhaluje pozadí a metody práce této respektované organizace. Členové skupiny pouze s pomocí otevřených internetových zdrojů pomáhají vyšetřovat kauzy jako je otrava agenta Skripala nebo bombardování v Sýrii.


České premiéry

Letošní Česká soutěž představí rekordní počet světových premiér, kterých bude hned sedm. Do výběru se dostaly dva tituly z autorské dokumentární série Český žurnál. Prvním je snímek režiséra Filipa Remundy Bratři Okamurovi, který nabízí netradiční pohled na tuto nesourodou bratrskou trojici. Druhým dokumentem jsou Reality, v němž aktéři na vlastní kůži zjišťují, jak funguje trh s nemovitostmi. Potvrzuje se tak, že nedostupné bydlení je palčivým tématem také v Česku. Psychologický portrét Začít znovu je příběhem sňatkového podvodníka Mirka a jeho poslední oběti Moniky, která čeká, až jejího vyvoleného propustí z vězení. Protagonisty snímku Ještě nekončíme jsou aktivní senioři, kteří dokazují, že i přes pokročilý věk je stále možné žít odhodlaně a naplno.

Jeden svět interaktivně také nabídne osm projektů ve virtuální realitě, které bude možné zhlédnout v Centru současného umění DOX. Diváci a divačky tak mohou získat nový pohled na historické události (snímky Pozvedni hlasObžalovaný č. 2: Walter Sisulu a S páskou přes oči) nebo se dostat do stavů lidské mysli, které tradiční média nemohou uchopit – manických či šamanských vizí (Manická VRAwavena), mysl dítěte v lůně matky (Nikde, a přece někde) nebo do stavu mysli člověka poškozeného nehodou (Je Anna v pořádku?).


Úspěch ve světě 

Snímky, jež zaznamenaly úspěch na jiných světových festivalech, spadají do kategorie Panorama. Za jeden z nejlepších dokumentů uplynulého roku je považován film Hale County ráno i večer, který podmanivě zachycuje atmosféru amerického jihu a je nominován na Oskara. Dokument Ostrov hladových duchů ukazuje nelehkou situaci uprchlíků uvízlých v detenčním centru na australském Vánočním ostrově. Potvrzuje se, že tzv. australský model, který bývá dáván jako příklad v řešení migrační krize, rozhodně není ideální. Hrdinovi snímku S láskou, Scott se přes noc změnil život – po napadení kvůli své sexuální orientaci zůstal na vozíku. Ukazuje se, že přijímání LGBT komunity většinovou společností není ani v dnešním západním světě samozřejmostí. 


Mluvící kino

Program Mluvící kino přinese pět debat se zahraničními experty k vybraným filmům letošního ročníku. Pozvání přijali Dmitrij Muratov, bývalý šéfredaktor jednoho z mála nezávislých deníků v Rusku Novaya Gazeta, právnička a aktivistka za práva neslyšících ve Spojených státech amerických Talila Lewis nebo Joshua Castellino, který se dlouhodobě zabývá globálními právy menšin. Je ředitelem uznávané organizace Minority Rights Group International, která přímo spolupracuje s protagonistkou filmu Na jejích bedrech Nadjou Murat. O současné situaci v Maďarsku bude debatovat Kristóf Szombati, maďarský antropolog a sociolog, který se věnuje narůstání vlivu extrémní pravice v Maďarsku. Jak pracovat se změnou klimatu na místní úrovni. Dokument Anoteho archa upozorňuje na klimatické změny, které se týkají každého z nás. O tom, jak s nimi na lokální úrovni pracovat promluví environmentální právnička Joanna Setzer. 

Všechny debaty se konají v Kině 35 a budou simultánně tlumočeny z angličtiny do češtiny, některé také do českého znakového jazyka.


Jeden svět na školách 

Festival již tradičně v dopoledních hodinách promítá pro publikum základních a středních škol z celé republiky. Pro děti ve věku od 8 do 14 let připravuje série krátkých filmů, pro starší studenty a studentky pak vybrané středometrážní snímky z programu Jednoho světa. Nedílnou součástí každé projekce je diskuze, kde se mladí diváci dozví více o tématu filmu a mají možnost vyjádřit svůj názor. V dopoledním programu nechybí ani relaxovaná projekce a projekce pro studenty se sluchovým postižením. O víkendech se na pásma pro děti mohou přijít podívat také rodiče s dětmi, zpravidla po nich následuje také tematický workshop nebo jiný doprovodný program. 


Zavěšená vstupenka   

Vstupenka do kina může pro někoho představovat nedosažitelný luxus. I takovým lidem je určená tzv. zavěšená vstupenka. Kdokoliv, kdo si půjde koupit či vyzvednout lístky do infostánku Jednoho světa v pasáži Lucerna, může zakoupit jeden lístek navíc a nechat ho na místě „zavěšený” - a kdokoliv, kdo by si jej sám pro sebe nemohl z různých důvodů pořídit, si jej tam může vyzvednout. Pokud se chcete do projektu zapojit, stačí se u infostánku v Lucerně zeptat a dozvíte se více.  

Rodičům je během festivalu k dispozici také dětský koutek v Městské knihovně na Mariánském náměstí.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz