Janáčkův máj

Moravskoslezský


Těší se na ples, i když jim je skoro osmdesát

Klub seniorů na Šumbarku

Každé úterý a pátek se ozývá zpoza dveří šumbarského klubu důchodců smích. Muži a ženy, kteří ho navštěvují, se doma cítí sami, a tak se pravidelně setkávají tady, na Wolkerově ulici. Hrají spolu karty, slaví narozeniny, nebo si jen tak povídají. Klub jich sdružuje okolo sedmdesáti.

Ne všichni sem chodí pravidelně. „Někteří z nás jsou nemocní, a tak my navštěvujeme je,“ vysvětluje Alena Stisková, která klub vede. Z členů je skoro nejmladší. V Šumbarku žije od padesátých let.

V klubovně, která byla původně bytem, mají kuchyňku. K přípravě kávy a čaje. Ve vedlejší místnosti jsou stoly a židle, na zdi visí nástěnka s rozpisem výletů a akcí. „Čeká nás ples v Bludovicích, tak se těšíme. Jen doufám, že hudba bude hrát takové věci, na které se nemusí tančit ve dvojici. My jsme totiž skoro všechny vdovy,“ říká s kapkou černého humoru.

Šumbarští důchodci také rádi jezdí do Beskyd. Oblíbili si chatu Slavíč, rádi by se podívali i na Visalaje. „Posedíme si na terase, projdeme se v lese, dáme si něco k jídlu a zase jedeme,“ popisuje výlety Alena Stisková.

Důchodci mají svůj Šumbark rádi. Jinam by se nestěhovali. Vadí jim jen hluk od některých sousedů. „Kravál dělají mladí. Kolikrát neslyšíme ani televizi. My už to tak dožijeme, ale mělo by se něco udělat,“ shodují se. Kromě toho je zlobí, že zeleninu, kterou si pěstují před domem, jim občas někdo sní. „To mě dovede pěkně naštvat,“ říká Anna Unucková.

Důchodci budou mít také své zastoupení i v novém občanském sdružení Šumbarák. Jeho prostřednictvím chtějí situaci na sídlišti změnit.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz