Janáčkův máj

Moravskoslezský


Krize ve stavebnictví sráží dolů ceny a snižuje kvalitu

Úbytek zakázek ve stavebnictví a tlak na cenu těchto prací paradoxně nepřináší zlevnění stavebních projektů, ale mnohdy přináší spíše méně kvalitní práci, nedodělky, problémy s nesplněním zadání a další potíže.

Příklad? Například obec vypíše zakázku na dodávku obecní kanalizace. Vyhraje firma, která nabídne neuvěřitelně nízkou cenu, rozkope celou vesnici, pak zjistí, že se nevejde do ceny, nezaplatí kopáčům a dalším menším subdodavatelům a stavba je nekvalitní a ještě se prodraží.

„Problémy ve stavebnictví jsou dlouhodobé a zásadní, krize jen urychlila jejich obnažení a znásobila důsledky. Prvotním problémem je převis nabídky (stavebních kapacit) nad poptávkou, dále vymahatelnost práva, naprostá ignorace státních orgánů ve věcech sezonnosti stavebních prací, nefunkční a vadný zákon o výběrových řízeních, absence jakékoliv kontroly kvality působení autorizovaných osob ve stavebnictví. Toto vše podtrženo naprostou neschopností a frigiditou veřejných zadavatelů vybrat si vhodnou, kvalitní stavební firmu. Výsledkem je pak naprostá degradace stavebního trhu, kde jediným kritériem pro získání zakázky pro stavební firmu je cena - nic víc,“ říká Vladislav Varmuža z České komory stavebních ekonomů. Toto uskupení sdružuje odborníky v oblasti stavební ekonomie, rozpočtování, přípravy výroby, ve sdružení působí rozpočtáři s dlouholetou praxí, vysokoškolsky působící stavební ekonomové (ČKSE má člena z každé Vysoké stavební školy v ČR). Přímo pro posuzování nízkých cen zřídila ČKSE speciální komisi, ve které je Vladislav Varmuža předsedou.

Jeho slova potvrzuje například Ivan Demjan z ostravské firmy Talpa-Rpf. Ivan Demjan řídí divizi firmy, která se zabývá takzvanou bezvýkopovou technologií, například při pokládce potrubí či kabelů pod zemi bez rozkopání povrchu. Firma, laicky řečeno, na jednom místě vykope nevelkou jámu, umístí zde hlavici a ta protlakem zeminy pod povrchem udělá vše potřebné tak, aby se nemusela například silnice na povrchu rozbíjet, jak tomu bylo kdysi.

„I v našem oboru jsou firmy, které neřeší bezpečnost práce, kvalitu, požadavky technologie, údržbu strojů, sledování technického vývoje a pouze s úsměvem na rtech nabídnou překvapivě nízkou cenu. Pak přijedou, píchnou do země, a když to nejde, tak zmizí. Za rok, za dva, až je doběhnou všechny ty opomíjené náklady, obvykle zmizí úplně. My touto cestou nechceme jít, chceme tady být i za deset let,“ říká Ivan Demjan.

Firma v poslední době pracovala na dvou špičkových technických projektech, které by někdo, kdo pouze tlačí cenu nejníž, jak to jde a nemá speciální technologie, nezvládl. Šlo o podzemní protlaky na nejfrekventovanějších pražských ulicích, na D1, na Jižní spojce a na Štěrboholské. Firma tady, aby zamezila dopravnímu kolapsu, pracovala pouze v noci, řidiči ráno nepoznali, že tady byly těžké soupravy a že se pod silnicí něco dělo. „Kdybychom pracovali jako kdysi, tedy rozbitím silnice, znamenalo by to kolaps dopravy na několik týdnů,“ říká Ivan Demjan.

Druhou zakázkou byla přeložka potrubí a kabelů před bouráním starých mostů na D1. Také tady pomohla při řešení speciálních technických zadání především špičková technika a kvalita. „Bohužel krize ve stavebnictví firmám, které nabízejí kvalitu na nejvyšší úrovni, příliš nepřeje. Ale zadávat zakázky těm, kdo nabídnou jen nízkou cenu, je krátkozraké,“ říká Ivan Demjan.

Vladislav Varmuža říká, že se snaží na takové dodavatele stavebních prací, kteří jsou nesolidní, upozorňovat. „Komora formou odborného poradenství upozorňuje v převážné míře investory na ceny dodavatelů, jejich nabídky, kde nabízené ceny nepokryjí ani přímé náklady stavby a tudíž při tvorbě nabídky velmi pravděpodobně byl porušován právní řád ČR. Součástí poradenství jsou konkrétní odborné cenové posudky, právně ekonomický servis, rozklady cen, účast při výběrových řízeních a podobně,“ dodává Varmuža.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz