Janáčkův máj

Moravskoslezský


V Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci se jazyky vyučují v ložnici

 Budova školy, která byla v Bílovci postavena před 114 lety za 230 tisíc rakouských korun, dodnes slouží původnímu účelu. Sídlí zde Gymnázium Mikuláše Koperníka, které 3. září 2016 oslaví 70. výročí svého vzniku. 

S historií budovy úzce souvisí i fakt, že učebně cizích jazyků se v Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci poněkud netradičně říká ložnice. „Původně totiž tato místnost byla součástí školníkova bytu. Ten byl nakonec zrušen a vznikla tu jazyková učebna. Ta je tu dodnes, ale samozřejmě se současným, moderním zařízením,” komentuje existenci "ložnice" ředitel gymnáziaVít Schindler.

Monumentální budova Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, dvoupatrová stavba s prvky neorenesance a neoklasicismu, která byla postavena v letech 1900 až 1902, dnes působí stejně důstojně jako v době vzniku. Původně šlo o dvoukřídlou budovu spojenou traktem, jež byla situována jako solitér na bývalé farní zahradě na Horním předměstí. V objektu byl kromě zmíněného bytu školníka a tříd také byt ředitele, kreslírna a sborovna. V kalendáři, který gymnázium vydalo v roce 2003, je uvedeno: „....Hlavní fasádu člení třináct okenních os, uprostřed vystupuje pětiosý rizalit. Přízemí, oddělené kordonovou římsou, člení oblouková okna a pásová bosáž, rizatit pak čtyři tříctvrteční sloupy na vysokých soklech s dórskými hlavicemi. Bývalý hlavní vchod byl ukončen segmentovým obloukem s rozetami ve cviklech. Nad ním se nacházel rozeklaný segment s ornamentální výzdobou, který byl po válce odstraněn. V prvním patře mají pravoúhlá okna šambrány s ušima, ne tak v rizalitu, kde jsou okna jednoduchá s podokenní balustrádou. Druhé patro člení pravoúhlá okna s šambránami s ušima, s klenákem uprostřed a jednoduchým parapetem. V rizalitu jsou oblouková okna oddělena iónskými sloupy, na něž dosedá korunní římsa zdobená původně girlandami a nápisem KNABEN-VOLKS& BÜRGERSCHULE...” Ten souvisí s německou měšťanskou chlapeckou školou, v níž se začalo vyučovat už 14. září 1902. Budovu se sedlovou střechou završuje balustrádová atika, dříve zdobená dvěma sochami.

V závěru 2. světové války sloužila škola jako provizorní lazaret pro raněné německé vojáky. Válka budovu příliš nepoznamenala, bombardováním utrpělo pouze průčelí budovy.

Po opravách bylo 3. září 1946 opět zahájeno vyučování. Spolkové reálné gymnázium Matice opavské mělo 12 tříd.

V letech 1975 až 1978 byl za pomoci pedagogů a studentů postaven domov mládeže, jehož kapacita měla pokrývat potřeby rychle se rozvíjející matematické větve gymnázia. V roce 1991 byl rozšířen, dnes jsou zde i odborné učebny jazyků a byty lektorů.

Současný areál školy tvoří kromě historické budovy i přístavby z 80. let minulého století a domov mládeže se 135 místy ve dvou- a třílůžkových pokojích. Gymnázium má laboratoře fyziky, chemie, biologie, učebny počítačové techniky, dvě knihovny, dvě tělocvičny, místnost pro zdravotní a relaxační techniky a posilovnu, areál s umělým povrchem pro atletiku, hry a další sporty i umělou horolezeckou stěnu a kuchyň s jídelnou.

 

Foto: archiv školy


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz