Janáčkův máj

Moravskoslezský


Tisícovka lidí vyčistila Beskydy

 Druhý ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech „Poděkuj horám“, kterou pořádá spolek Čisté Beskydy, přilákal do lesů tisícovku lidí. Vysbírali přes 20 kontejnerů odpadu.

Stálo to za to, díky, že jste nám otevřeli oči. Netušili jsme, co všechno se v lese skrývá. Musíme šířit osvětu, kde se dá, shodovali se všichni, kdo se zapojili do sběru. Přišli zejména nadšení turisté, ale i elitní sportovci. Řada účastníků zapojila i své děti, které bavilo objevování „pokladů“ v lese asi nejvíc. Odpadky sbírali účastníci do pytlů, které jim na 14 sběrných místech rozdávali organizátoři akce.

V pytlích končil nejčastěji plast, plechovky, elektro-odpad. Sběrači přinášeli do kontejnerů i předměty, které byly v takovém stadiu rozkladu, že nebylo poznat, k čemu kdysi sloužily. Některé do přírody zcela vrostly. Jako například, boty, dětská vanička nebo sklenice, ve které vyklíčily kapradiny. Někteří sběrači byli tak aktivní, že sbírali vše, co našli. Například spacák, který pár chvil před tím opustil tramp, který si šel jen odskočit. Toto nedorozumění se však brzy vysvětlilo. Nejkurioznější nález našla na Visalajích Adriana Pagáčová – skleněnou skládku. V desítkách sklenic byly uskladněny léky. Nález bude oznámen i správci pozemku. Nálezkyně tak získává cenu za nejkurióznější nález – trekkingové hole značky Fizan, které věnovala sportovní speciálka TOBI sport Frenštát.

Veškerý vysbíraný odpad ze sběrných míst svážely obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku.

Máme radost, že se do sběru zapojily celé skupiny lidí – skauti, školy, firmy, ale třeba také klienti zařízení Renarkon na Čeladné. Čeladná byla celkově pro sběrače nejpřitažlivější lokalitou. Pytel si tady vyzvedlo 200 lidí, kteří zamířili na Smrk nebo přes Stolovou na Pustevny a do Trojanovic.

Za vynaložené úsilí získal každý sběrač malou pozornost na památku, dospělí dostali kupón na pivo, které věnoval pivovar Vojkovický koníček. Zájemci pak byli zařazeni do slosování v tombole, které se uskutečnilo na Čeladné  na Afterparty Čistých Beskyd, jež byla součástí celodenního programu.

O jedinečnou atmosféru na tomto happeningu se postaraly 4 kapely (Humbug, Čadi, David Stypka a přátelé a Los Pedros) a tanečnice Zehir. Nechybělo dobré jídlo, ani dětský program. Tuto kulturní tečku spojenou s vyhlášením výsledků sběrné akce pořádal spolek Čisté Beskydy poprvé, protože jsme přesvědčení, že si tu radost dobrovolníci zaslouží. Festival se nám podařilo zrealizovat i díky vydatné podpoře obce Čeladná, zejména děkujeme paní místostarostce Věře Golové a panu starostovi Pavolu Lukšovi.

 

Letos akci podpořily i firmy, které nejen přispěly finančně, ale podílely se na organizaci sběrných míst. Na Cyrilce rozdávali pytle, koláče, bonbóny a náramky zaměstnanci společnosti RPG Byty, na Visalajích přiložili ruku k dílu zaměstnanci společnosti Bonatrans. Je skvělé, že pojem společenská odpovědnost firem, umějí někteří přenášet do praxe a není jen pojmem v manažerské příručce.

Nasazení všech dobrovolníků ocenil hlavní správce Lesů České republiky Tomáš Peka i zástupce Biskupských lesů Jaroslav Štefek. Obě organizace věnovaly do tomboly hlavní ceny – pobyty na horských chatách a potvrdily, že se těší na spolupráci se spolkem Čisté Beskydy i příští rok.

Velkou službu pro nás udělala rovněž firma MAMI Art, která nám věnovala 2500 pytlů na odpadky a pomohla nám s propagací.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří neseděli v sobotu doma a věnovali svou energii přírodě a lesu.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz