Janáčkův máj

Moravskoslezský


Šumbark by mohl být nejhezčí lokalitou ve městě

Vojtěch Trpálek

Komisař Vojtěch Trpálek z Městské policie Havířov je strážníkem 16 let a pro Šumbark pracuje půl druhého roku. O jeho rajónu se ledacos říká, a tak jsme se ho zeptali, co je nebo není pravda.

Starý Šumbark má pověst čtvrti, kde prý žijí nepřizpůsobiví lidé. Jaká je realita?

Šumbark takovou pověst skutečně má, ale nezaslouží si ji. Přitahuje pozornost, že tu žije více Romů, ale zdaleka neplatí, že jsou všichni nepřizpůsobiví. Mají jen smůlu, že jsou víc vidět na ulicích. Mnozí z nich nemají práci, a tak je potkáte i přes den. Taky tu žije hodně důchodců a rodin s dětmi. Kdybychom se měli ale bavit o trestné činnosti, Šumbark na tom není o moc hůř než jiné části města.  Nebál bych se tady poslat po setmění dítě do večerky pro nákup.

S jakými problémy tedy Šumbark bojuje, co ho trápí?

Nezaměstnanost zdejších lidí. Problémem Šumbarku není v prvé řadě kriminalita, spíš sociální postavení některých rodin. Žijí tady lidé bez práce, někteří si svou frustraci řeší v hernách. Takový jev na pověsti městské čtvrti nepřidá, to je pravda.

Městská policie tu na druhé straně neřeší výtržnosti víc než kdekoliv jinde. Lidé si stěžují na rušení nočního klidu především v létě, kdy si někteří sousedé rádi posedí před domem, grilují, zpívají. To vadí třeba důchodcům, kteří chtějí svůj klid. Mimo jiné i proto město zřídilo na Šumbarku detašované pracoviště městské policie, kde strážníci slouží nepřetržitě.

Tak co se dá dělat s lidmi, kteří se na ulici chovají hlučněji?

Nelze neustále dokolečka tolerovat několika jedincům jejich přestupky. Kdo bude soustavně rušit ostatní spoluobčany a nevezme si ponaučení z našich výzev, nemůže mezi ostatními slušnými lidmi bydlet.

Jednali jsme o tom se společností RPG, která je majitelem většiny domů na Šumbarku. Je vidět, že chtějí problémy řešit. Zpřísnili podmínky pronajímání bytů. Podle mého je to správné. Dát najevo, jaká jsou pravidla. Až tyto problémy vyřešíme, může být Šumbark nejen klidným místem, ale i nejhezčí čtvrtí v Havířově.

Městská policie rozšířila na starém Šumbarku kamerový systém o několik kamer, které zaplatila společnost RPG Byty, takže budeme některé oblasti víc monitorovat. Dále zajišťujeme nepřetržitý provoz na detašovaném pracovišti  na Dukelské ulici. V letních měsících budeme na náměstí T. G. Masaryka. operativně instalovat mobilní služebnu městské policie a v nočních hodinách využijeme hlídky psovodů se služebními psy.  Kontroly na záškoláctví a veřejný pořádek se stanou pravidelnou náplní práce všech strážníků. V rámci projektu prevence kriminality MVČR, který potrvá dva roky, budou od druhého pololetí sloužit asistenti prevence kriminality  na plný úvazek.

Jak vnímají městskou policii místní lidé, cítíte, že máte potřebný respekt?

Určitě ne takový, jaký bych si přál a jaký by byl potřeba. Strážníci mohou konat jen v rámci zákona, což někteří možná vnímají tak, že nekonají vůbec a nebo ne tak, jak by měli. To ovšem úzce souvisí i s vymahatelností práva v České republice, která není na nejlepší úrovni, a to hlavně u lidí bez zaměstnání. Romové mají také obrovský odstup. I proto jsem rád, že jsme zavedli institut asistentů prevence kriminality. Lidé k nim mají větší důvěru, snáze s nimi komunikují.

Šumbarkem se šíří zvěsti, že se sem houfně stěhují noví obyvatelé a přijíždějí sem plnými autobusy. Je to pravda?

Je to nesmysl, názorná ukázka, jak se šíří nepravdy. Víte, co kolemjdoucí ve skutečnosti viděli? Autobus, co vezl brigádníky do Hyundai.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz