Janáčkův máj

Moravskoslezský


V čem je Karolina pro nakupující lepší než centrum Ostravy? Dá se tam parkovat

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Obchodníci z centra Ostravy s napětím sledují, co se zákazníky udělá obchodní dům Nová Karolina. Přestanou v centru nakupovat? Vylidní se náměstí? Fórum otevře své brány už 22. března a nabídne skoro 250 obchodů. Co je ale hlavní, zákazníci si do Karoliny přijedou pohodlně autem a zaparkují zdarma. V centru toto možné není.
Podnikatelé, kteří mají provozovny v centru, se dělí na dva tábory. Jedni si myslí, že je kolem Karoliny zbytečný humbuk, druzí jsou namíchnutí na radnici a tvrdí, že jim v těžké situaci, kdy se bude bojovat o přežití, spíše škodí, než pomáhá.

K první skupině patří Cezary Mieczkowski, který provozuje na ulici Čs. legií květinářství, říká, že se odmítá zabývat myšlenkou, že by kvůli Karolině zkrachoval. „Nezajímá mě to. Já mám své zákazníky, kteří jsou zvyklí na mé služby a nebudou pro kytky jezdit někam do obchoďáku,“ myslí si majitel květinářství.

Také Roman Beránek, který provozuje na stejné ulici prodejnu domácích potřeb, říká, že je na paniku ještě brzo. „Počkejme si a uvidíme,“ míní.

O pár desítek metrů dál směrem k Jiráskovu náměstí má svůj butik Šárka Venglářová. Její obchůdek není jako velké prodejny se sériově vyráběným oblečením. Každý model se tu nachází jen v jednom kuse. Také tato podnikatelka se vnitřně ujišťuje tím, že do jejího krámku chodí zákaznice, co nakupují raději v kamenných obchodech v centru. „Bývají to ženy, co si k nám odskočí na oběd, na poštu a pak si k nám zajdou udělat radost. Jsou to zákaznice, které jsou úplně jiné než ženy, co chodí do Futura, Shoppingu a do těch jiných velkých anonymních prodejen. Ty se tu naopak necítí dobře. Nemohou se tu přehrabovat v kupách oblečení, a když k nim přistoupím a zeptám se, s čím mohu poradit, otočí se a utíkají nebo se zarazí. Proto věřím, že nám naše zákaznice zůstanou věrné,“ vysvětluje Šárka Venglářová. Kritizuje však městské politiky, že podnikatelům nepomáhají. Podle ní radnice soukromníkům nevytváří dobré podmínky. „Měli by nás teď podržet. Místo toho tudy až několikrát denně chodí městská policie a kontroluje, zda lidé neparkují v zákazu. Jenže zákaz stání je všude. Smí se jen zastavit. Zákaz je i před mou prodejnou. Kde mám tedy to auto nechat, když vezu do obchodu zboží? A tak jsem nedávno dostala pokutu jen pro to, že jsem si tady potřebovala vyložit náklad a netrvalo to přesně tři minuty.

René Šimon, co má čistírnu naproti butiku Šárky Venglářové a pokuty od městské policie dostává pravidelně. Paradoxně říká, že ne Karolina, ale město mu podnikání v centru otravuje. Parkovací karta totiž stojí dvanáct tisíc korun ročně každého podnikatele, co nemá v centru trvalé bydliště. A i kdyby ji měl, stejně by si nemohl zastavit s nákladem přímo před svou provozovnou. Situaci proto řeší každý den takto: Přijede velké auto se špinavým prádlem, všichni se mohou přetrhnout, aby vše vyložili v rekordním čase tří minut, a když ne, přemlouvají strážníky, aby měli rozum. „Je to potupné, nemůžu si k sobě ani odskočit na záchod.“

On i Šárka Venglářová vidí hlavní problém odlivu lidí z centra v nedostatečné možnosti parkování.

Zatímco Karolina lidem nabídne parkování zdarma, v centru se cena za hodinu stání na parkovišti pohybuje kolem čtyřiceti korun. Navíc se často stává, že i zpoplatněná parkoviště jsou obsazená.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz