Janáčkův máj

Moravskoslezský


Nejlepší chlebíčky z Havířova mají na Šumbarku

ZA PULTEM: Dobrá káva a něco k tomu. U Veroniky Turské chutná. Foto: Kateřina Piechowicz

Kdybyste zatoužili po dobré kávě a poctivých chlebíčcích, zajděte na náměstí do Lahůdek Veroniky Turské. Dostanete k tomu i porci úsměvu.

Prodejnu má Veronika Turská na náměstí T.G.Masaryka už osm let. Před tím pracovala na poště, dokud nedostala nabídku od kamaráda, aby firmu převzala. O zákuscích ani studené kuchyni toho moc nevěděla. Recepty se učila doslova za pochodu. A šlo jí to skvěle. „Učila jsem se rychle. Brzy jsem věděla, jak mám připravovat saláty, smaženky, zkrátka všechny lahůdky. Dnes na ně mám skvělou paní kuchařku,“ popisuje Veronika Turská. Na svou provozovnu má důvod být pyšná. Všechno v ní vybudovala vlastníma rukama. Překonala i těžkou ekonomickou krizi, která zasáhla mnoho drobných podnikatelů a kromě toho také obtížné období v osobním životě.

Jako samoživitelka a matka dvou dětí moc dobře ví, jak je těžké udržet si stálý příjem. Mnohdy v práci zůstává déle, než kdyby pracovala na poště. „Ale neměnila bych. Líbí se mi práce s lidmi, těším se na každého zákazníka. Za dobu, co tady působím, dokonce vím, jak se kdo jmenuje,“ usmívá se podnikatelka. A také komu co chutná. U některých nakupujících zná jejich zdravotní potíže a nemoci. Je mezi nimi spousta alergiků a diabetiků. „Proto rozšířila nabídku diabetických zákusků na šest druhů.  Aby si mohl každý vybrat. Má i nanukové dorty bez cukru. Kdo chce, může si samozřejmě objednat dort klasický. „Teď jsou velkým hitem dorty zdobené fotkami na jedlém papíru. Nejsou sice nejlevnější, ale vypadají úžasně, obdarovanému většinou vyrazí dech,“ říká podnikatelka.  

Veronika Turská má výbornou i studenou kuchyni. „Když ke mně přijde inspekce, s radostí si dají chlebíček. Kontroloři mi říkají, že k mým výrobkům mají důvěru, protože nepoužívám stabilizátory a chemii,“ těší se z jejich zájmu podnikatelka.

Snad nejraději chodí do Lahůdek děti. Po cestě ze školy se zastaví na zmrzlinu nebo pro lízátko. Na konci školního roku je před obchůdkem fronta. Paní Turská už před lety vyhlásila odměny pro šikovné školáky.  „Za dobré známky dáváme lízátko nebo zmrzlinu. Máme tabulku, ve které jsme odstupňovali, jaká odměna je za jaký úspěch. Jiné měřítko máme pro prvňáčka a jiné pro deváťáka. Viděla jsem už spoustu vysvědčení. Každoročně sem na konci roku přijde okolo padesáti školáků,“ dodává.

Lahůdky bývají otevřené denně. Uvnitř jsou i stolky a židličky. V teplých dnech si mohou lidé posedět venku u stolu a k dobrému zákusku si dát třeba kávu. „Chci lidem vycházet vstříc. Myslím si, že podobné služby jsou na náměstí potřeba. Aby to tady více žilo. Šumbark to potřebuje,“ uzavírá Veronika Turská. (pie)


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz