Janáčkův máj

Moravskoslezský


Česko-polsko-slovenské ekonomické fórum 2013 v Ostravě

Ve čtvrtek 17. října proběhl v Ostravě 16. ročník Česko-polsko-slovenského ekonomického fóra 2013, jehož organizátorem je Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje. Záštity akce, která se konala u příležitosti 20. výročí založení hospodářské komory v Ostravě, se ujal Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje. V Mamaison Business & Conference Hotelu Imperial, na jehož půdě se mezinárodní setkání odehrálo, byly hlavními tématy možnosti aktuální česko-polsko-slovenské hospodářské spolupráce a rozvoj příhraniční spolupráce z pohledu hospodářských komor.

„Fórum je tradičně pořádáno naší, případně žilinskou či katovickou hospodářskou komorou. V letošním roce, kdy je hostí Ostrava, má slavnostní nádech díky dvacátému výročí znovuobnovení činnosti hospodářských komor v České republice,“ zdůrazňuje Jan Březina, předseda Krajské hospodářské komory MSK. „Stěžejním tématem fóra jsou aktivity související s Evropským seskupením pro územní spolupráci TRITIA, na které chtějí hospodářské komory jednotlivých regionů navázat tak, aby byl vytvořen most pro spolupráci nejen velkých, ale i středních a malých podnikatelů na obou stranách hranic, ať už česko-slovenské, česko-polské nebo slovensko-polské.“ Jan Březina akcentuje, že díky seskupení TRITIA vnikl silný region se 7,5 milionem obyvatel. „Máme společné tradice, na které můžeme navazovat a dále je rozvíjet, a máme i velmi silný potenciál k tomu, abychom v Bruselu společným působením získali finanční prostředky ve prospěch tohoto euroregionu.“ Předseda Krajské hospodářské komory však zdůrazňuje, že spolupráce hospodářských komor z rozličných stran hranic fungovala i před vznikem seskupení TRITIA. „Memorandum o spolupráci regionálních komor z české, polské i slovenské strany hranice bylo podepsáno už v roce 2010. Od května 2009 do dubna 2012 také fungoval úspěšný program oboustranné spolupráce na česko-polské hranici, který se týkal příhraniční spolupráce v celorepublikovém měřítku. Kontaktní centra, která byla v rámci tohoto programu vytvořena, fungují dodnes,“ pokračuje Jan Březina, podle něhož ekonomické fórum vytváří ideální příležitost k tomu, aby se zde sešli zástupci jednotlivých hospodářských komor a municipalit zúčastněných regionů.

Součástí fóra byla také dvoustranná jednání firem. V souvislosti s tím předseda Krajské hospodářské komory MSK upozorňuje na rostoucí zájem podnikatelů, kteří se zajímají o možnost podnikání na opačné straně hranice. „Jen v loňském roce zodpověděl tým pracovníků naší krajské komory přes dva tisíce dotazů podnikatelů a zájemců, kteří chtějí začít podnikat. Velká část dotazů z české strany směřovala na podmínky podnikání a daňové zatížení firem v Polsku, možnosti založení živnosti, pobočky nebo organizační složky české firmy na polském území,“ připomíná Jan Březina s tím, že Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje je už pět let zapojena do asistenční sítě pro podnikatele Enterprise Europe Network (EEN) jako kontaktní místo pro podnikatele v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. „Podnikatelé mají velký zájem o navázání obchodních kontaktů. Z celkového počtu 96 konkrétních předaných kontaktů na zahraniční společnosti byla celá třetina kontaktů na polské firmy. Stejný počet poptávek přichází také z polské strany. Nastavený trend přetrvává i v letošním roce, dokonce došlo k nárůstu zodpovězených dotazů oproti loňskému roku zhruba o 20 procent.“

Díky dotacím Evropské komise a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR poskytuje komora veškeré služby v rámci tohoto projektu bezplatně. EEN má zastoupení zhruba 600 poboček v 55 zemích (včetně celé EU). Jednou z výhod sítě EEN je, že pracovníky jsou vždy občané dané země, znalí lokálních specifik svého regionu. Nedochází proto k jazykovým či jiným bariérám v interkulturní komunikaci při zprostředkování kontaktů mezi domácí a zahraniční firmou ani při získávání odborných informací od příslušných úřadů.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz