Janáčkův máj

Moravskoslezský


Klub Svět energie slavil dvacet let existence, 550 členů a mezinárodní uznání

Naposledy upraveno: 31.10.2013 14:26
učitelé při prohlídce dolu Tušimice

Jubilejní dvacáté setkání Klubu Svět energie má za sebou čtyřiadvacet pedagogů z celé republiky, kteří na pozvání Skupiny ČEZ zavítali na Chomutovsko. Konkrétně absolvovali exkurzi po zmodernizované Elektrárny Tušimice, „hlubinný“ výlet do sousedního povrchového hnědouhelného lomu Severočeských dolů, návštěvu partnerské Střední odborné školy energetické a stavební v Chomutově, Informačního centra Severočeských dolů či prohlídku malé vodní elektrárny Želina.

 

„Samozřejmě jsme nezapomněli ani na zajímavé přednášky. Například Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ, hovořil o náborových a personálních aktivitách společnosti. Ladislav Kohout ze Střední odborné školy energetické a stavební v Chomutově pak seznámil své kolegy s možnostmi využití modelů obnovitelných zdrojů ve výuce fyziky. Protože se jednalo už o naše dvacáté, tedy jubilejní setkání, součástí společného večerního posezení byla konzumace třípatrového dortu. Nejspodnější patro symbolizovalo úspěch Skupiny ČEZ se vzdělávacím programem Svět energie u mezinárodní bezpečnostní mise IAEA OSART. Tým expertů v něm viděl příklad dobré praxe pro další energetické společnosti. Prostřední patro dortu hlásalo, že Klub Svět energie má už 550 členů, učitelů fyziky a dalších přírodovědných předmětů ze základních, středních i vysokých škol. Nejvyšší patro pak připomínalo, že jsme se sešli od doby založení klubu už po dvacáté,“ uvedla Marie Dufková, koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ, která akce pro pedagogy pravidelně připravuje. 

 

Vzhledem k tomu, že kapacity jednotlivých setkání jsou omezené, má šanci se na ně vždy přihlásit jen kolem třiceti pedagogů. Někteří mají to štěstí, že se „vešli“ na seznam už po několikáté. Jednou z pravidelných účastnic je například Jana Šebestová ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky v Ostravě. „Jako členka Klubu Svět energie se snažím jezdit na setkání pravidelně. Mám zájem o energetiku, a proto vítám každou novou či zajímavou informaci o ní. Nestává se přitom zase tak často, abych mohla vidět v reálu nějaký energetický provoz, případně další související nějak s tímto oborem. Z Elektrárny Tušimice i následné prohlídky povrchového dolu jsem doslova nadšena.“  Stejně pak hovořila i její kolegyně z téže školy Pavlína Pavlová. Naopak někteří účastníci zde byli poprvé, potvrzují to i slova Jaromíra Maslovského ze Střední školy techniky a služeb v Karviné: „Vyučuji veškeré elektro předměty, proto jsem tady. Dá se říci, že za naši školu vlastně i na zkušenou, neboť na takovémto setkání jsem poprvé. Zatím jsem velmi spokojen se vším, co jsem viděl i slyšel. Určitě to bude pro mne přínosem v rámci další výuky.“

 

Zatímco ve čtvrtek si pedagogové, nejvzdálenější přijeli až z Ostravy či Veselí nad Moravou, ti nejbližší pak z Klášterce nad Ohří či Chomutova, zavítali do elektrárny a dolu, následující den navštívili Střední odbornou školu energetickou a stavební v Chomutově, kde si prohlédli modely obnovitelných zdrojů energie. „Část našich modelů obnovitelných zdrojů energie je plně funkční a jednotlivá zařízení se ovládají přes počítač,“ uvedl na místě Ladislav Kohout, rovněž člen Kubu Svět energie, který na škole vyučuje fyziku a obory přenosová soustava, elektrické měření, zdroje a rozvody energie. „Mezi našimi modely najdete například větrnou a vodní elektrárnu, tepelné čerpadlo, nebo solární automobil a dům. Všechny používáme během předváděcích akcí pro základní a střední školy a samozřejmě při výuce našich studentů v rámci projektů environmentální výchovy.“

 

Setkání Klubu Svět energie pro vyučující přírodovědných předmětů pořádá energetická společnost pro pedagogy zdarma. „Navštěvujeme s učiteli zajímavá místa spojená s energetikou, jako jsou elektrárny, ale třeba i uhelné nebo uranové doly. Své zážitky vyučující přenášejí na studenty, případně pak sami s nimi podobná místa navštěvují v rámci školních exkurzí,“ hodnotí za Skupinu ČEZ přínosy setkání Klubu Svět energie Marie Dufková. Jak dodala na závěr, o členství v Klubu Svět energie a účast na klubových akcích je mezi pedagogy velký zájem. V současné době má klub již přes 550 členů z řad pedagogů základních, středních i vysokých škol.

 

 

Vzdělávací program Svět energie založila energetická společnost ČEZ před 20 lety s cílem zvýšit zájem mládeže o studium technických oborů a v budoucnu případně o zaměstnání v této oblasti. Učitelům nabízí účinnou pomoc při zapojování fyzikálních témat do školních vzdělávacích programů. V roce 2006 získaly semináře vzdělávacího programu společnosti ČEZ akreditaci Ministerstva školství a tělovýchovy ČR. Veškeré vzdělávací aktivity jsou poskytovány bezplatně nebo za symbolické ceny. ČEZ je jedinou českou průmyslovou společností, která poskytuje tak dlouhodobý, systematický a komplexní program na podporu vzdělávání. Mezinárodní mise IAEA OSART, první svého druhu prověřující komplexně provozovatele jaderných elektráren, označila na podzim 2013 vzdělávací program Svět energie a jeho aktivity (Klub Svět energie, besedy se studenty, interaktivní Encyklopedie jádra a další aktivity včetně stáží na jaderných elektrárnách) jako příklad dobré praxe a dala ho za vzor ostatním provozovatelům jaderných elektráren.

 

 

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz