Janáčkův máj

Moravskoslezský


Jan Ohánka: Na Šumbarku jsem vyrostl. Teď tady i podnikám

Osmadvacetiletý informatik má se Šumbarkem spojený celý život. Narodil se tady, prožil celé dětství a dnes na Šumbarku podniká. A daří se mu.

Umí sestavit počítač každému na míru. Mezi klienty má převážně obyvatele Šumbarku. „Spousta lidí si nemůže nový počítač dovolit, cena se pohybuje okolo deseti tisíc a víc. Přitom počítač je dneska důležitý pomocník. I pro školáky. Aby psali referáty, učili se základní funkce, vyhledávali informace. Pro tyto účely dávám dohromady starší typy strojů, které jim mohou dobře sloužit a stojí mnohem méně,“ říká Jan Ohánka.

Svou firmu provozuje na Zahradní ulici, avšak nejčastěji jezdí k lidem přímo domů. „Často mi někdo zavolá, že si neví rady, co má zmáčknout, proč něco nefunguje. Na dálku se dá těžko radit, příčin může být několik. Já přijedu, zjistím závadu, a když je potřeba, počítač odvezu a opravím,“ popisuje Jan Ohánka.

Rodák ze Šumbarku se s místními obyvateli dobře zná. Jsou mezi nimi i spolužáci ze základní školy Jarošova. „S některými jsem dodnes v kontaktu. Například bývalý spolužák mi pomáhá dělat grafické práce a jsme vlastně kolegové,“ vyjmenovává Ohánka.  Když se projde po ulici, odpovídá často na pozdravy. I děcka vědí, to je ten pán, co se stará o počítače.

K podnikání se dostal už na vysoké škole. „Studoval jsem informatiku na VUT v Brně. Spousta známých věděla, že počítačům rozumím a neustále po mně chtěli, abych jim s něčím poradil. Dlouho jsem dělal zadarmo, ale pak jsem své služby zpoplatnil. Živnostenský list jsem si vyřizoval ještě na vysoké,“ říká Ohánka. Podniká už čtyři roky a prý by neměnil. Je pánem svého času. Že by se neuživil, se nebojí. „Vždycky jsem se k lidem choval slušně, oni mi to oplácejí, že se ke mně jako zákazníci znovu a znovu vracejí,“ uzavírá.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz