Janáčkův máj

Moravskoslezský


Zámek v Bílovci si k Vánocům nadělil zrekonstruované nádvoří

 Rekonstrukce nádvoří zámku v Bílovci, která byla zahájena letos v červenci, je u konce. Akce v hodnotě zhruba sedm milionů korun kromě jiného přinesla i unikátní nález v podobě historické štětové dlažby. Ta zůstane v části nádvoří zachována.

„Náklady na rekonstrukci budou z převážné části uhrazeny z evropských dotačních fondů," říká starosta města Pavel Mrva a upřesňuje, že rekonstrukce byla rozdělena do několika etap. „Během první části byl odstraněn plot mezi zámeckým nádvořím a letním kinem a oba areály architektonicky propojeny dřevěným loubím a schody. Druhou etapu tvořila rekonstrukce samotného nádvoří, které je opticky rozděleno do dvou sektorů: jeden tvoří původní barokní štětová dlažba  z 18. století, dojezdová část je ze žulových kostek. V konečné fázi rekonstrukce byla opravena černá kuchyně a nejstarší, historicky nejcennější část zámku – bývalá kotelna, kde byly objeveny původní základy gotické tvrze. V rámci archeologických výzkumů byly nalezeny základy zámeckého křídla, které se do současnosti nedochovalo, pozůstatky hradního příkopu a padacího mostu," pokračuje Pavel Mrva s tím, že všechny zmíněné historické zajímavosti jsou opticky znázorněny v nové dlažbě plošným kamenivem. „Významnou součástí akce byla rekonstrukce přívodu vody a zprovoznění kanalizace. Díky tomu budeme moci v zámku, který letos kromě jiného prošel i rekonstrukcí fasády v hodnotě zhruba 900 tisíc korun, vybudovat kvalitní sociální zázemí," říká starosta města, podle jehož slov je v plánu také zpřístupnění bývalé kotelny ve sklepení.

Přestože rekonstrukce nádvoří byla prováděna v době turistické sezony, návštěvnost zámku tento fakt nikterak negativně neovlivnil. Právě naopak. „Například informace o objevení původní dlažby u vchodu pro služebnictvo i v průjezdu, jímž jezdily kočáry, upoutala pozornost návštěvníků, stejně jako kulturní akce, které tady pořádáme. K těm nejúspěšnějším patřil  Pohádkový zámek, citerové koncerty, koncert Calm Season nebo čtvrtý ročník divadelního festivalu O fous. A tak zámek od května do listopadu navštívily téměř čtyři tisíce návštěvníků, což představuje přibližně 30procentní navýšení oproti roku 2014," doplňuje kastelán zámku Eduard Valeš a upozorňuje na fakt, že v roce 2016 bude zámek otevřen už jubilejní, pátou sezonu. „V jejím průběhu se návštěvníci budou moci podívat například do pokojíku pro služebnou hraběnky Sedlnitzké, nově chceme otevřít i lovecký salonek, malou jídelnu a hasičské mini muzeum. A do zámecké kaple by se měl vrátit – byť jen v kopii – obraz svatého Hyacinta, patrona rodiny Sedlnitzkých," uzavírá Eduard Valeš.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• O vánočních svátcích 2015 zůstane zámek v Bílovci uzavřen, návštěvníkům bude opět zpřístupněn 23. dubna 2016. V nové zámecké sezoně pak bude poprvé otevřen nejen o víkendech, ale také ve středu.

 • Město Bílovec do úprav trojkřídlého zámku, který je jedním z nejvýznamnějších historických objektů regionu, v posledních patnácti letech investovalo zhruba 15 milionů korun, z toho dotace představovaly zhruba 5 milionů korun. Například na zmíněné letošní pokračování rekonstrukce fasády, které bylo z 90 procent hrazeno z rozpočtu města, přispělo  Ministerstvo kultury ČR.

 

Kontakt:

Mgr. Šárka Seidlerová, pověřená medializací města Bílovce

mobil: 731 181 238, e-mail: seidlerovas@seznam.cz

Foto: Jiří Velký


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz