Janáčkův máj

Moravskoslezský


Facebookovské přátelství. Je skutečné?

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Máte taky profil na Facebooku? Ano? A kolik máte přátel? Jen 89, tak málo? Tak to asi nejste moc oblíbení, hmm…

Tak třeba já jich mám 377. Ale nedávno jsem jich měla víc. Tři jsem škrtla. Už se s nimi nechci přátelit. Zveřejňovali na své zdi xenofobní hlášky, zmatené posty a celkově mě nějak začali vadit. Nejprve jsem to přecházela. Pak jsem příspěvky mazala, abych je nemusela číst. Nakonec jsem ze svého virtuálnícho světa vyprovodila i jejich autory. Definitivně. Měla jsem z toho velmi dobrý pocit. Protože jsem si byla jistá, že jsem udělala správnou věc. Provedla jsem jakousi očistu. Totiž, když chodíte mezi opravdové lidi a ještě s nimi pracujete, musíte dělat kompromisy. Vycházet s nimi, i kdyby nepatřili k vaší krevní skupině. Facebook je naproti tomu svět, který si utváříte sami podle toho, koho do něj pozvete. Měl by vám poskytnout azyl, když se vrátíte celí roztrhaní a vyždímaní z reality tam venku. Takže když večer si ten svůj modrobílý vesmír otevřete, nechcete číst, že Jarek si myslí, Zeman je kokot a nebo že ministr zdravotnictví vypatlanec. Možná to sami víte, ale nehodláte tím ztácet čas. Nezajímá vás výlev frustrovaného spolužáka ani třicet fotek mimin.

Víte, o čem mluvím, že? Udělejte v přátelích inventuru tak, jako já, a pěkně je protřiďte. Jako mrkev na řádku. Nechejte si jen dobré kousky.  Je to projev asertivity a nemusíte mít výčitky. Je dost možné, že si pak někteří z nich všimnou, co se stalo, a budou vás kontaktovat jako mne: Ahoj, co je s naším přátelstvím? Cos to provedla?

Také jsem obdržela pár takových výčitek a považuju je za absurdní. Je totiž úplná konina srovnávat facebookovské přátelství s tím skutečným. Je to tak hloupé, že to nestojí ani za odpověď.

Žijeme v podivném světě, kdy je pro nás přítelem ten, kdo nejvíc „lajkuje“ naše přihlouplé příspěvky. Jsme svědky devalvace slova přítel v přímém přenosu.

Takže bych vás všech 377 přátel chtěla ubezpečit, že abychom byli opravdoví přátelé, museli bychom sdílet víc než vtipné fotky. A naopak opravdové přátelské pouto může existovat nezávisle na tom, jestli jsme ho stvrdili fajfkou na Facebooku.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz