Janáčkův máj

Moravskoslezský


Hasiči spěchali do vodní elektrárny

hasiči při práci

V úterý dopoledne (8. října 2013) vystartovali šumperští hasiči na Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. V rozvodně, která je umístěná ve skále, došlo ke zkratu, zahoření kabeláže a zranění jednoho pracovníka. Poplach byl sice ostrý, ale naštěstí šlo „jen“ o cvičení.

 

Havarijní cvičení na PVE Dlouhé Stráně bylo dalším z řady havarijních cvičení, která se v letošním roce konají na klasických elektrárnách a vodních elektrárnách skupiny ČEZ.

Přípravu a realizaci těchto havarijních cvičení má na starosti útvar Havarijní připravenost. „Potřebovali jsme si ověřit činnosti našich zaměstnanců při vzniku mimořádné události,“ říká Jiří Švéda z oddělení provozu a správy elektrárny Dlouhé Stráně a doplňuje: „Při jednom jsme si ověřili funkčnost technických prostředků sirén, rozhlasu a telefonů. Vyzkoušeli jsme si také aktivaci členů havarijního štábu a v neposlední řadě správnost kontaktů v havarijním plánu pro informování vnějších partnerů. Další důležitou stránkou cvičení bylo prověření spolupráce právě s hasiči.“

 

„Musíme být stále připraveni,“ říká Karel Ondruch velitel požární stanice Šumperk a pokračuje: „Musíme vědět kudy se do elektrárny dostat a hlavně jak se orientovat v kavernách a tunelech elektrárny, kde nám kolegové z Dlouhých Strání nasimulovali výpadek proudu, takže naši hasiči zasahovali jen se svými světelnými zdroji. Posádkám jsme neřekli, že se jedná o cvičný poplach, tak jeli jako na ostrý zásah. My jsme si tak mohli změřit příjezdové časy z naší stanice až na elektrárnu.“

 

Součástí cvičení bylo i otevření brány na elektrárnu při výpadku proudu elektrického pohonu. Oba pánové se shodli, že cvičení splnilo svůj účel a určitě nebylo poslední.  I když je na podrobné hodnocení cvičení ještě příliš brzy, získané poznatky nezapadnou. Hasiči i pracovníci elektrárny je přenesou do svých dokumentací. Vše se děje s velkou vážností, i když si všichni přejí, ať i další výjezdy jsou jen cvičné.

 

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je držitelem čtyř „nej“. Je vybavena nejvýkonnější reverzní vodní turbínou v Evropě (325 MW), je elektrárnou využívající největší spád v České republice (534 m), z vodních elektráren Skupiny ČEZ má největší celkový instalovaný výkon (650 MW) a je zároveň nejnavštěvovanější elektrárnou Skupiny ČEZ.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz