Janáčkův máj

Moravskoslezský


První přechod pro chodce je díky osvětlení bezpečnější, následovat budou další

Olšany, 10. prosince 2013 – Přesně v 16 hodin byl slavnostně otevřen nově osvícený přechod pro chodce v Olšanech v okrese Šumperk, který vybrali odborníci jako jeden z nejnebezpečnějších. Osvětlení získá dalších 34 rizikových přechodů.

 

 

 

Cesta k jejich osvětlení začala přesně před osmi měsíci 10. dubna. V tento den odstartoval zavedený projekt Skupiny ČEZ s názvem Vaše volba. Veřejnost tak opět dostala možnost rozhodnout svými hlasy, které společensky prospěšné projekty podpoří Nadace ČEZ. „Letos jsme se zaměřili na osvětlení rizikových přechodů a zájem veřejnosti o tento projekt nás opravdu potěšil,“ říká Michaela Žemličková ředitelka Nadace ČEZ a s hrdostí dodává: „Celkem jsme obdrželi přes sto tisíc hlasů a to je obrovské číslo.“ Nakonec bylo vybráno 35 rizikových přechodů pro chodce a tím prvním, který se rozsvítil je právě přechod v Olšanech.

 

Celý projekt probíhá v součinnosti s Policejním prezidiem ČR a organizací BESIP.  Pan Miroslav Charouz koordinátor BESIP pro Olomoucký kraj neskrýval svoji spokojenost: „Opravu přechodu v Olšanech, jako "pomyslného vítěze" soutěže v rámci Olomouckého kraje jsem velmi přivítal. Výstavbu pečlivě sleduji, a nezbývá, než opravdu upřímně poděkovat všem ze Skupiny ČEZ, kteří se o toto dílo zasadili. Jedná se o místo, které je v určitých denních časech velmi frekventované jak vozidly, tak chodci zejména dětmi. V posledních dnech jsme opět svědky mnoha tragických událostí při pohybu chodců ve vozovce, zejména za snížené viditelnosti, a jelikož i prostředí vychovává, velmi se těším, že tento nově opravený a správně nasvětlený přechod se stane vzorem pro ostatní akce tohoto typu.“

 

Spokojený byl i Libor Haken starosta Olšan: „„Projekt Vaše volba pro nás přišel v pravou chvíli. Nejdříve jsme se snažili o získání dotace jinde, ale dvakrát jsme neuspěli. Osvětlení nám pomůže a v rozpočtu pro obec s cca 1150 obyvateli je značnou finanční pomocí. Rád bych však apeloval na řidiče, pouze Vaše slušné chování a dodržování předpisů i na přechodech přispěje k vyšší bezpečnosti silničního provozu. Osvětlení přechodu v rámci výše zmiňovaného projektu je Vám k tomu maximální podporou.“

 

 

ČEZ dělí republiku na celkem sedm distribučních regionů, v každém z nich navrhli odborníci z Policejního prezidia ČR seznam deseti rizikových přechodů. Mezi nimi lidé zvolili tři nejnebezpečnější přechody, u kterých považují za nejvíce potřebné instalovat osvětlení. Další dva přechody v každém regionu pak ještě vybrala odborná veřejnost z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP, celkem tak bude vylepšeno 35 přechodů. Ještě letos přidělila Nadace ČEZ granty vybraným městům a obcím, které zpracovávají projekty, rozpočty a stavební řízení.

 

 

Dostat se z jedné strany vozovky na tu protější bývá často nechtěným hazardem. Přechodů, které chodce k takovému hazardu nutí, je bohužel v České republice stále hodně. Jen na silnicích I. tříd identifikovala Dopravní policie 423 rizikových přechodů, u kterých kromě běžných bezpečnostních prvků chybí právě osvětlení. „Z našich i zahraničních zkušeností usuzujeme, že kvalitní osvětlení přechodu může snížit počet úmrtí až o 65 procent. Jsme přesvědčeni, že více světel na přechodech ocení nejen chodci, ale i řidiči, pro které je mnohdy velmi obtížné rozpoznat, zda u přechodu stojí chodec, který se chystá vkročit do vozovky,“ říká Roman Budský, vedoucí organizace BESIP, samostatného oddělení Ministerstva dopravy ČR.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz