Janáčkův máj

Moravskoslezský


Bílovecký znak je na nejvyšší sopce světa!

 Vrchol nejvyšší sopky světa Ojos del Salado na hranicích Argentiny a Chile zdobí od prosince letošního roku znak města Bílovce! Zasloužil se o to ředitel městské policie v Novém Jičíně Jiří Klein, rodák z Bílovce a dlouholetý člen bíloveckého turistického oddílu. Spolu se Zdeňkem Štanclem se na přelomu listopadu a prosince zařadili mezi 12 úspěšných lezců, kterým se téměř sedmitisícový vrchol sopky podařilo zatím zdolat.  „Výpravu jsme podpořili částkou 8 tisíc korun a jsme na její úspěch velmi pyšni," říká starosta města Pavel Mrva.

„Náročnost výpravy na druhou nejvyšší horu amerického kontinentu tkvěla zejména ve vysoké nadmořské výšce, dlouhé přístupové trase do základního tábora a značných výkyvech teplot a silného větru," říká Jiří Klein a dodává, že si navíc zvolili  těžší, tzv. Argentinskou cestu.

Před vlastním výstupem výprava absolvovala aklimatizační čtyřdenní  trek v provincii Jujuy a několikrát oba členové přespali ve výšce nad 4000 m. n. m. Vlastní výstup na sopku zahájili o týden později v údolí Cazadero Grande (3400 m) a během pěti dnů se výprava dostala bez další podpory po 60 kilometrech chůze s vybavením o váze 25 až 30 kilogramů do Base Campu – El Arenal ve výšce 5546 m.  Prvního prosince se ve 4 hodiny ráno oba členové expedice vydali za třeskutého mrazu -25°C a silného větru zdolat nejvyšší vrchol sopky. Podmínky výstupu se během dne částečně zlepšily. Za devět hodin tak Jiří Klein vystoupil na vrchol (12:55) a vynesl tam i znak města Bílovec. Druhý člen expedice se musel po předchozích zdravotních problémech ve výšce 6400 m. n. m.  vrátit  do výškového táboru, i přes toto opatření se však nevyhnul omrzlinám na rukou a noze.

Oba členové expedice chystají na začátku roku 2017 přednášku o této výpravě spojenou s prezentací fotografií.

 

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz