Janáčkův máj

Moravskoslezský


Městská policie je v Bílovci už dvacet pět let

 V pondělí 10. dubna obdrží 26 strážníků a osobností Bílovce pamětní plakety města. Ocenění převezmou na slavnostním vyhodnocení u příležitosti pětadvacátého výročí vzniku Městské policie Bílovec.

„Bílovec patří k nejbezpečnějším městům v okrese. Jsem přesvědčen, že podíl na tom má i městská policie, jež přispívá snižování drobné trestné činnosti ve městě. To jasně dokumentuje i statistika. Zatímco v roce 2014 zde bylo evidováno 638 přestupků, loni už jen 449," říká starosta města Pavel Mrva, jenž si cení také toho, že se strážníci věnují i prevenci. K jejich aktivitám patří například besedy s občany i každodenní působení v ulicích města, kde ve frekventovaných časech dohlížejí i na bezpečnost dětí na přechodech pro chodce, a zaměřují se rovněž na pomoc seniorům. „Velice pozitivně hodnotím i úzkou spolupráci Městské policie Bílovec s Policií České republiky,“ dodává starosta.

„Zřízení městské policie bylo a je pro Bílovec bezesporu velmi přínosné. Její působení při zajišťování společenských i kulturních akcí a přítomnost strážníků v ulicích města zvyšují pocit bezpečí. To vnímám i jako občan Bílovce," říká Radim Daněk, náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, který je jedním z oceněných. „Městská policie řeší především místní záležitosti veřejného pořádku, které policie ze zákona primárně nezajišťuje, například odchyt psů. Důležitým faktorem je také krátký dojezdový čas na místo oznámené události, protože územní působnost městské policie se vztahuje jen na samotný Bílovec. Rozdíl mezi policistou a strážníkem je pouze v kompetencích, poslání mají oba stejné – službu veřejnosti. Strážníci a policisté jsou pomyslně na jedné lodi," doplňuje Radim Daněk.

Zhruba 75 procent veškerých přestupků, které v Bílovci strážníci řeší, se týká porušování pravidel v dopravě – jedná se především o špatné parkování, nedovolené odbočení, parkování v křižovatkách a nepřiměřenou rychlost. K vyšší bezpečnosti ve městě tak přispěje také nový radar v Ostravské ulici v nákladu zhruba půldruhého milionu, na jehož realizaci město intenzivně pracuje. V této části Bílovce, která patří k dopravně nejvytíženějším a zároveň nejohroženějším, stojí – kromě bytové zástavby – i jedna z bíloveckých základních škol, kulturní dům, sportovní areál, hřbitov i sídlo několika firem. „V prosinci 2016 jsme nechali provést dopravní audit zaměřený na porušování nejvyšší povolené rychlosti v této oblasti," říká velitel Městské policie Bílovec Pavel Kudela a doplňuje, že během osmi sledovaných dní zde projelo 48 142 vozidel, z nichž padesátikilometrovou rychlost překročilo 10 622 aut a šedesátikilometrovou 1 677.  Hranici 70 kilometrů překonalo 240 automobilů a osmdesátikilometrovou 70. Rychlostí přesahující více než 90 kilometrů za hodinu jelo 25 řidičů a dva rekordmani se řítili více než stokilometrovou rychlostí. „Od výstavby měřiče rychlosti si slibujeme výrazné zvýšení bezpečnosti dopravy v této lokalitě," komentuje Pavel Kudela uvedené údaje.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz