Janáčkův máj

Moravskoslezský


Písničky Beatles jako základ přívětivé výuky angličtiny

– Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava

Laik stěží spočítá, kolika způsoby lze proniknout do tajů a úskalí nějakého cizího jazyka. Zajímavou možnost výuky angličtiny nabízí v novém roce ostravská Múzická škola.
Protože jde Múzickou školu, nejde "pouze" o jazykové vzdělávání, nový program totiž přináší pozoruhodné spojení hudebních zkušeností a poznávání cizího jazyka. Tvůrcem nového vzdělávacího cyklu je Jaromír Návrat, který je nejen uznávaným hudebníkem, ale už několik let vede také vlastní jazykový klub. A jak se dočteme na webových stránkách klubu, vznikl jako "alergická reakce na běžný způsob výuky".
"Snažím se výuku jazyků co nejvíce přiblížit praxi," vysvětluje Jaromír Návrat. "Přestože se angličtina vyučuje dnes už standardně na školách všech stupňů, stále je dost lidí, kteří si ze školy přinesli spíše nechuť k cizímu jazyku, anebo názor, že učit se cizí jazyky nemá smysl. Jiní propadají pocitu, že na to, aby se cizí jazyk naučili, nemají buňky, nebo jsou na to moc staří. Nic z toho pochopitelně není pravda. Často jde i o to, že se ve školách učí věci, které vůbec nejsou z hlediska praxe podstatné. Jsem přesvědčen, že lidé by se měli učit na tom, co je zajímá a baví." Z toho také ve své praxi vychází a svým posluchačům nabízí nikoli učebnice, ale filmy či seriály v původním znění. Studenti mají k dispozici přesný přepis, vnímají ale i autentický jazyk.
"Schopnost používat cizí jazyk nevzniká ze sumy nabiflovaných slovíček, nějak naroubovaných na detailní přehled gramatiky. To nejdůležitější je kontakt se skutečným jazykem," zdůrazňuje Jaromír Návrat. "Když se podíváte na mapu zemí, kde je znalost angličtiny zcela běžná, tak zjistíte, že jsou to země, kde se obejdou bez dabingu. V zemích, kde má v televizi převahu dabovaná produkce, mají s cizími jazyky problém. Když jsem před lety jezdil do Švédska ke známým, mohl jsem krásně pozorovat, jak se jejich malé děti naučily anglicky naprosto bezbolestně a doslova zadarmo. Dívaly se na jakési anglicky mluvené kreslené seriály, které sice byly opatřeny švédskými titulky, ale to malým divákům stejně k ničemu nebylo, protože ještě neuměli číst. Zvládli angličtinu naprosto bez problémů ještě před vstupem do základní školy. A tenhle princip se snažím využívat i při výuce dospělých - proto je vyzývám, aby si pomocí moderní technologe vytvořili jakousi vlastní televizi bez dabingu. Jde vlastně o to, aby si co nejvíc nasimulovali cizí jazykové prostředí."
Jako hudebník vnímá Jaromír Návrat i zvládnutí cizího jazyka: "Některé jevy si musíte zautomatizovat. Klarinetista také dlouze nepřemýšlí, když hraje, který prst a kam položit. Jinak než drilem, či tréninkem plynulosti nedosáhnete. V tom je mi do jisté míry blízká Nepustilova metoda. Je to i jako ve sportu, bez tréninku to prostě nejde."
Bez základní gramatiky se proto neobejdou ani Návratovi posluchači. "Je to jakási základní teorie - bez tisíců výjimek a odchylek. Jde o to, aby už od začátku každý věděl, jaké má možnosti - třeba jak vyjádřit budoucnost nebo minulost. Od začátku se také snažíme vytvořit vztah mezi zvukem a písemným záznamem. Je to celkem náročné, používám autentický materiál, byť v umělecké či zábavné podobě. V podstatě házím posluchače do vody, ať plavou pokud možno co nejvíce sami. Jsem si ale jistý, že je to zajímavější, než nějaký učebnicový dialog nebo příběh naprosto tomu, co lidi zajímá a baví."
Angličtina v Múzické škole navazuje na cyklus koncertů s písněmi skupiny Beatles, jímž škola připomněla výročí legendární skupiny a pětapadesátiny Lidové konzervatoře.
"Napadlo mne, že by se této možnosti, tedy písňových textů, dalo využít podobně jako v případě filmů," doplňuje Jaromír Návrat. "Výuka je založena na analýze a na práci s texty písniček skupiny Beatles. Pochopitelně tyto texty jsou metodicky zpracovány a mají různé stupně náročnosti."
A komu je nový program Múzické školy určen? "Kromě naprostých začátečníků, dospělých i školáků třeba od třinácti let, by mohl náš projekt zajímat ty, kdo sami sebe označují za věčné začátečníky," říká Jaromír Návrat."Dopoledne by se jej mohly zúčastnit maminky, jejichž děti
navštěvují Estetickou školičku, která v Múzické škole působí. V každém případě bych byl rád, kdybychom i tímto způsobem pomohli odbourat některé bariéry, které cestu k cizím jazykům spíše blokují." (dn)

Jaromír Návrat je absolventem hudební fakulty AMU (obor skladba), je jednatelem společnosti Ritornel, vede ostravský Jazykový klub 11, který nabízí přívětivé formy poznávání cizích jazyků - zejména angličtiny a francouzštiny.

Múzická škola vznikla jako jedinečný projekt Miloslavy Soukupové v roce 1991 (současné ředitelky Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava). Od počátku poskytuje obyvatelům města se zdravotním postižením stejnou možnost rozvíjet umělecké a tvůrčí schopnosti jako dětem a mladým lidem bez handicapu. Dnes má škola 380 žáků, o které se stará více než 30 pedagogů, terapeutů a dalších externích spolupracovníků. Úspěšně reprezentuje Ostravu doma i v zahraničí.

Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava je příspěvkovou organizací Statutárního města Ostravy.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz