Janáčkův máj

Moravskoslezský


Klub Svět energie pozval své členy do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně

Naposledy upraveno: 27.09.2013 10:49
Praxe v pokusech U oběžného kola přečerpávačky Klub Svět energie pozval své členy do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně

 

27. 9. 2013, Kouty nad Desnou – Tři desítky učitelů z celé České republiky zavítaly na severní Moravu, aby v rámci programu devatenáctého setkání Klubu Svět energie získaly nové informace, a to nejen o energetice. Od středy 25. do pátku 27. září si učitelé prohlédli Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně a její informační centrum, zavítali do Muzea papíru ve Velkých Losinách a absolvovali sérii zajímavých přednášek. Na závěr setkání navštívili malou vodní elektrárnu Pastviny v Pardubickém kraji. Cílem podobných setkání, která ČEZ připravuje třikrát do roka, je motivovat a nadchnout pedagogy pro moderní způsoby výuky přírodovědných předmětů.

 

Ve čtvrtek 26. září se účastníci setkání seznámili s výrobou elektrické energie v jedné z nejmalebnějších vodních elektráren v České republice. Během exkurze v Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně si fyzikáři i kantoři dalších přírodovědných předmětů prohlédli
informační centrum, podzemní technologický provoz vodní elektrárny i dolní a horní nádrž.

 

Pedagogové z Českých Budějovic, Brna, Prahy, Náchoda, Klášterce nad Ohří, Valašského Meziříčí, Karlových Varů a z dalších koutů republiky v rámci setkání navštívili také Muzeum papíru ve Velkých Losinách, které je kromě jiného věnováno historickému vývoji a tradicím starého papírnického řemesla nebo počátkům moderní průmyslové papírenské výroby v českých zemích.

 

„Každé setkání Klubu Svět energie, které jsem měla možnost absolvovat, mi přináší spoustu podnětných nápadů do výuky,“ říká Zdeňka Horská učitelka fyzika a matematiky ze Základní školy Krátká z Klášterce nad Ohří a dodává: „Je vždy velice přínosné mít možnost výrobu elektrické energie či další fyzikální zákony a jevy vidět na vlastní oči, a tím pádem pak o těchto jevech mnohem poutavěji vyučovat v hodinách.“

 

Oba večery setkání orámovaly zajímavé přednášky účastníků, členů Klubu Svět energie. Jejich hlavním tématem byly převážně nové nápady jak atraktivněji a zábavněji vyučovat přírodovědné předměty. Bezesporu mezi ně patřila video učebnice fyziky nebo experimenty se světlem a světlu blízkým zářením.

 

Závěrečným bodem devatenáctého setkání Klubu Svět energie byla páteční exkurze v malé vodní elektrárně Pastviny v Pardubickém kraji.

 

Setkání Klubu Svět energie nabízí pro vyučující přírodovědných předmětů zdarma energetická společnost ČEZ. „Navštěvujeme s učiteli zajímavá místa spojená s energetikou, jako jsou elektrárny, ale také například uhelné nebo uranové doly. Vyučující své zážitky přenášejí na studenty, popř. pak s nimi sami podobná místa navštěvují v rámci školních exkurzí,“ hodnotí přínosy setkání Klubu Svět energie Marie Dufková, koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ, která akci pro pedagogy připravuje.  Jak dodala, o účast na klubových setkáních a o členství v Klubu Svět energie je mezi pedagogy velký zájem. „V současné době evidujeme již bezmála 550 členů z řad pedagogů základních, středních i vysokých škol,“ doplňuje Marie Dufková.  

 

Vzdělávací program založila energetická společnost ČEZ před 20 lety s cílem zvýšit zájem mládeže o studium technických oborů a v budoucnu případně o zaměstnání v energetice. Učitelům nabízí účinnou pomoc při zapojování fyzikálních témat do školních vzdělávacích programů. V roce 2006 získaly semináře vzdělávacího programu společnosti ČEZ akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Veškeré vzdělávací aktivity jsou poskytovány bezplatně nebo za symbolické ceny. ČEZ je jedinou českou průmyslovou společností, která poskytuje tak dlouhodobý, systematický a komplexní program na podporu vzdělávání.

 

Kontakt ČEZ:

Marie Dufková, koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ

Tel.: 211 042 681, e-mail: marie.dufkova@cez.cz

www.cez.cz/vzdelavaciprogram

 

 

Autor fotek: Alena Tučímová

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz