Janáčkův máj

Moravskoslezský


Konec nudy na ulici. Stavějte streetballová družstva

Desítky slavných basketbalistů nezačínaly svou hvězdnou kariéru jinde než na ulici. Do moderních hal a k profesionálním smlouvám je dovedlo sportovní srdce a vůle vytrvat za každou cenu. Tím se liší ti nejlepší od průměrných hráčů. Ničím jiným.

Také na Šumbarku možná vyroste velký talent. Sdružení Šumbarák plánuje ve spolupráci s RPG byty a městem opravit streetballové hřiště naproti Cyklokrámu. „Na Šumbarku je spousta pískovišť a průlezek pro malé děti, ale nic pro teenagery. Rozhodli jsme se opravit současné streetballové hřiště a přilákat na ně šumbarskou mládež,“ vysvětluje Miroslav Mynář ze sdružení Šumbarák. Občanské sdružení Šumbarák chce streetballovou myšlenku pozvednout i tím, že na Šumbark přivede trenéra, který se bude mládeži věnovat.

Streetball, neboli pouliční basketball, má historii sahající až do počátku 20. století. Vznikl v USA a postupně se rozšířil do Evropy. U nás se hraje na reprezentační úrovni.

Jak na to?

Pravidla streetballu jsou jednoduchá. Stačí jen jeden koš na polovinu basketballového hřiště nebo případně plácku, který je k dispozici. Hrát může jakýkoliv počet hráčů, počínaje jedním na jednoho a více. Nejideálnějším počtem je však tři na tři, kdy hra nabídne množství řešení herních situací a při tom je dostatek prostoru pro kreativitu hry.

Hodnota koše je z pole za 1 bod, zpoza tříbodové čáry za 2 body. Při zahájení nebo přerušení hry se míč vhazuje ze zázemí. Po získání míče bránícím týmem (ziskem, doskokem odraženého míče, blokem apod.) je potřeba dopravit míč za tříbodovou čáru, posléze může tým útočit, ohrozit koš. Po úspěšném zakončení za 1 nebo 2 body, získává míč bránící tým. Rozšířený je způsob hry MAKE IT, TAKE IT“, kdy bodující tým má opět míč v držení do následujícího útoku.

Samotná hra končí po dosažení 11, 16, 21 bodů. Záleží spíše na domluvě. Bývá také nepsaným pravidlem „Vítězství rozdílem dvou bodů“. Na turnajích bývá omezení časové.

Hledá se trenér streetballu!

Sdružení Šumbarák hledá trenéra streetballu, který by se po tři odpoledne v týdnu věnoval za menší finanční odměnu šumbarským začínajícím hráčům.

Co by měl mít:

- přirozenou autoritu

- zkušenosti se streetballem nebo basketballem

- zkušenosti s prací s mládeží

Máte-li zájem stát se trenérem, kontaktujte redakci na mailové adrese katerina@piechowicz.cz nebo písemně na adrese B.Němcové 1207/3a, Havířov – Šumbark.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz