Janáčkův máj

Moravskoslezský


Šumbark je pro něj domovem, pracovištěm i láskou

Miroslav Mynář

Miroslav Mynář je přes sedm let šéfem občanské komise na Šumbarku. Tlumočí primátorovi Havířova potřeby místních lidí a s magistrátem vyřizuje třeba opravy chodníků, kácení suchých stromů nebo úklid veřejného prostranství. Má přehled, co se na Šumbarku děje a jako místní rodák „kope za jeho proměnu na lepší čtvrť.“ Aby ne, vždyť tady prožil celé mládí, vychoval dvě děti a založil firmu. Dnes je také předsedou občanského sdružení Šumbarák.

Jaký byl Šumbark, když jste byl malým klukem?

Na úvod bych upřesnil, že v té době byla Šumbarkem nazývána jen část nynějšího velkého Šumbarku a to za lesíkem od železniční trati po Petřvald a Dolní Suchou. Byla to hlavně rodinná zástavba s dobrými sousedskými vztahy. Teprve kolem roku 80 se zde začaly stavět první paneláky a došlo ke sjednocení názvu Šumbark i pro část které se říkalo Trojka (pozn. původně Havířov 3). Žila tu spousta havířů a hutníku, kteří přišli na Ostravsko za prací do dolů, hutí a strojírenských podniků. Mnoho jich pocházelo i ze Slovenska nebo Polska. Byla to směsice národů, které spojovala dřina v dolech a podobné osudy. Jadrní a svérázní lidé, jakých byl Šumbark plný, kteří bez okolků vždycky řekli, co měli na srdci. Šumbark byl od začátku živou lokalitou, protože tady žili otevření lidé. Oni ani jiní být nemohli vzhledem k tomu, v jakých podmínkách pracovali.

Kde jste si jako děti hráli nejraději?

Převážně na Sokolském hřišti. Kluky bavil, jak jinak, fotbal, ale hráli jsme také tenis a jiné míčové hry. Přes Šumbark teče potok. On sice žádná název nemá, ale všichni mu říkají Šumbarský potok. Ten kdysi tvořil hranici mezi zmiňovaným Šumbarkem a Trojkou. Jako kluci jsme takovou hranici brali vážně a vytvářeli různá území. Spolužáci, co bydleli na druhé straně potoka, měli zase své území tam. A tak jsme se třeba týden ve škole domlouvali na regulérní bitvě a pak po sobě házeli z jedné strany na druhou hliněnými koulemi, stavěli si bunkry a podobně. Naším vzorem byly Rychlé šípy, chtěli jsme žít jako Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. V potoce kdysi žili raci, my je chytali, stavěli hráze z kamení, v létě se ve vodě koupali. Byla relativně čistá.

Myslíte si, že Šumbark je takový, jak si ho pamatují starousedlíci? Klidný, zelený? Je atraktivní lokalitou?

Co se týče vzhledu, hezčí je už dnes. Za mého mládí byly fasády šedivé, do oprav se neinvestovalo. Dnes už je většina domů opravená, mají nová okna, barevné zdi. Poté, co se odvezly všechny nevzhledné lavičky a stolky, stává se z něho všude upravená a čistá lokalita. Co je jiné, jsou sousedské vztahy. Kdysi si lidé navzájem hlídali byty, auto. A fungovalo to. Dnes se neznají, a proto nemají k sobě všichni důvěru. Ale i to se může změnit. Je to téma k zamyšlení.

Kromě toho, že jste na Šumbarku vyrůstal, jste tady začal i podnikat. Daří se vám?

Před šestnácti lety jsme s kamarádem založili firmu na prodej a opravu počítačové techniky. Musím zaťukat, ale zatím se oba uživíme. Ono asi záleží, jaká obor si člověk zvolí. Pokud provozujete večerku, těžko získáte jiné zákazníky než ty, kteří žijí v nejbližším okolí. A spoléháte se jen na jejich kupní sílu. Může se to podařit prolomit, ale jen když nabízíte nějakou vyhlášenou specialitu. U firem, jako je třeba ta naše, je podnikání možná o něco snazší, protože máme klientelu nejen z Havířova, ale i blízkého okolí. Ale říkám to s velkou nadsázkou. Obecně je podnikání riskantní věc. 

Na Šumbarku jsou nebytové prostory, které mohou obsadit další podnikatelé. Jaké služby nebo firmy tady mohou prosperovat?

Ideálně takové, které nemají konkurenci v jiných částech Havířova. Těžko se tu uživí butik, protože oblečení se dá levněji koupit v centru Havířova nebo ve velkých obchodních řetězcích, například v Ostravě. Kdežto třeba cyklistická speciálka pana Malošíka je naopak tak výjimečná, že přiláká zákazníky dokonce z vedlejších měst.

Pro občanskou komisi pracujete víc než pět let, lidé vám důvěřují. Jak jste se k takové práci dostal?

Pro práci v komisi mě oslovili její někdejší členové. Říkali, že by potřebovali někoho akčního a mladého. Přijal jsem tu nabídku. Baví mě věci organizovat. Lokalitu znám jako své boty, také znám spoustu místních lidí. Myslím, že je přirozené zajímat se o věci, které se dějí okolo vás. Postupně jsem se stal šéfem občanské komise pro Šumbark.

Co práce pro komisi obnáší?

Ve větších městech není pouze centrální zastupitelstvo, ale i městské obvody s vlastními volenými zástupci. Na to však Havířov nemá prostředky, proto založil občanské komise, které jsou vlastně prodlouženou rukou magistrátu. Občanská komise je iniciativním a poradním orgánem Rady města Havířova a působí vždy v té oblasti, pro kterou je zřízena.

My, členové občanské komise, jsme vlastně spojka mezi lidmi a městem. Když se vedení města rozhodne stavět parkoviště, obrátí se na nás jako na místní a zeptá se, co si o tom myslíme. Když zase chtějí něco lidé, volají nám, protože nás mají po ruce. My to pak tlumočíme magistrátu.

Stal jste se také předsedou občanského sdružení Šumbarák. Jak se práce pro komisi a pro Šumbarák dá propojit?

Krásně, všechno do sebe zapadá. Jako člen sdružení Šumbarák mám možnost více komunikovat s vlastníky nemovitostí, pravidelně se scházíme i s neziskovými organizacemi, které jsou rovněž členy Šumbaráku. Čím je nás v Šumbaráku víc, tím máme větší vliv nejen na město, ale i na majitele bytů a domů. Hlas lidí ze Šumbarku je konečně slyšet. Chtěl bych té spolupráce využít a vtáhnout do akce ještě více lidí.

Zkuste nám popsat na konkrétním příkladu, jak vypadá vaše práce v Šumbaráku.

Udělali jsme průzkum dětských hřišť a zjistili jsme, že skoro žádné není pro starší děti. Spolu s městem a majitelem domů teď vyjednáváme podmínky pro rekonstrukci streetbalového koutku na Šenovské ulici. Podíleli jsme se i na přípravě předzahrádek a s dalšími organizacemi připravujeme několik kulturních akcí. Jsou to první vlaštovky, ale bude jich víc. (pie)


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz