Janáčkův máj

Moravskoslezský


Studenti semináře z dějepisu připravili a zrealizovali exkurzi do Osvětimi a na Kalvárii Zebřidovskou

Ve středu 29. února 2012 45 studentů Biskupského gymnázia v Ostravě, vedených svými pedagogy Mgr. Pavlem Stuchlým a Mgr. Zdeňkem Ruttou, podniklo exkurzi do Osvětimi a na Klavarii Zebřidovskou.

Směr Osvětim jsme vyjeli brzy ráno. Na místě se nás ujali dva průvodci znalí českého jazyka. Byl nám podán velice zajímavý místy až hrůzu nahánějící výklad o událostech v tomto neblaze proslulém koncentračním táboře. V části, němci pojmenované, Auschwitz jsme strávili dvě hodiny a následně se přesunuli na hodinovou prohlídku do tábora zvaného Birkenau. Sama místa by tak děsivým dojmem nepůsobila, kdybychom neměli na očích všudypřítomné ostnaté dráty vysokého napětí a kdybychom nevěděli, co vše se zde událo. Dovolila bych si citovat spolužáka Borise Byčánka, který řekl: „I když jsem tady už počtvrté, nevadí mi to, člověk si tu aspoň opět srovná životní hodnoty.“ Je pravdou, že všichni jsme se pozastavovali nad čísly vyjadřující počty umučených, nad krutostí příslušníku SS, nad nevědomostí okolí a nad vystavenými exponáty, které kdysi opravdu patřily těm, kdo zde byli vražděni.

K druhé části exkurze jsme se odpoledne přesunuli na Kalvarii Zebřidovskou, zde se naší skupiny ujal řeholník řádu Bernardýnů (Františkánů) a ač hovořil pouze polsky, nevadilo to, neboť překladu do češtiny se hrdinně ujal Mgr. Pavel Stuchlý. Provedl nás chrámem Panny Marie královny andělů a jeho okolím. Jedná se významné poutní místo, které je zapsáno i na seznamu památek UNESCO. V krajině kolem chrámu, kvůli její podobnosti s terénem Jeruzaléma, bylo vybudováno v 17.stol Krakovským panovníkem Mikolajem Zebrzydowskim a jeho potomky 41 kaplí odkazujících na život Ježíše Krista a Marie propojených stezkami. Zde jsme v klidu obdivovali mnoho krásy a podobně jako v Osvětimi jsme využili příležitost ke krátké společné modlitbě, tentokrát za naši školu, studenty a pedagogy. Stejně jako zdejší mniši i my jsme při tom měli na mysli tato slova: „Když se nemodlíte srdcem je zbytečné, že ústa pracují.“ Tímto bych chtěla vyjádřit dík všem zúčastněným za úžasnou atmosféru a doufám, že si tento den budeme všichni ještě dlouho pamatovat.

Tereza Kociánová IV. ročník


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz